CERN
Potvrđene pretpostavke o Higgsovom bozonu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Trogodišnje ispitivanje Higgsovog bozona pokazalo je da se ova čestica ponaša upravo onako kako su znanstvenici očekivali.
Europska organizacija za nuklearna istraživanja (CERN) priopćila je da su u dva eksperimenta dobivena do sada najpreciznija mjerenja njenog raspada i interakcije s ostalim česticama, prenosi N1.
Rezultati se najvećim dijelom poklapaju s predviđanjima na osnovu "standardnog modela", kojim se objašnjava kako funkcionira svemir na subatomskom nivou.
CERN i ostali fizičari pokušavaju utvrditi koliko je precizan taj model, prenio je AP.
Znanstvenici će sada moći koristiti Higgsov bozon kao referencu za dodatna istraživanja, čime se otvara mogućnost otkrivanja novih fizičkih fenomena.
"Mnogo je koristi od kombiniranja rezultata velikih eksperimenata da bi se dobila velika preciznost, koja je neophodna za sljedeći proboj u našoj oblasti", priopćio je direktor CERN-a Rolf Heuer.
CERN-ov Veliki sudarač čestica Hadron, smješten u tunelu dužine 27 kilometara ispod švicarsko-francuske granice, bio je ključan za otkrivanje Higgsovog bozona.
O ovoj subatomskoj čestici odavno su postojale teorije, a njeno postojanje potvrđeno je 2013. godine,pišu Agencije.
Sudarač je unaprijeđen zahvaljujući investiciji od 150 milijuna dolara, pa će sada moći obavljati eksperimente na mnogo većem energetskom nivou, čime će biti oponašani uvjeti koji su vladali u prvim trenucima postojanja svemira.