Lijekovi i dalje skupi
Pravilnik o lijekovima koči 80 milijuna dolara
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ukoliko ne usvoji pravilnik o cijenama lijekova, Bosna i Hercegovina neće dobiti 80 milijuna dolara koje je Svjetska banka putem Zajma za razvojnu politiku spremna odobriti.
U Svjetskoj banci potvrđeno je da je pravilnik o cijenama lijekova uvjet za ta sredstva, koja bi trebala biti iskorištena za proračunsku podršku, a na osnovu kojih bi se smanjili fiskalni rizici i poboljšala srednjoročna stabilnost javnih financija.
Tatjana Proskurjakova, direktorica Svjetske banke u BiH, odbacila je tvrdnje pojedinih interesnih grupa da bi usvajanje pravilnika kojim bi se utjecalo na smanjenje cijene lijekova (koje su sada najviše u regiji), loše utjecalo na zaposlenost i poslovanje domaće farmaceutske industrije.
"Prema našem istraživanju, domaća farmaceutska industrija sudjeluje na domaćem tržištu lijekova sa samo 17 posto. Stoga strani proizvođači ostvaruju najveće koristi od visokih cijena lijekova koje plaćaju zavodi zdravstvenog osiguranja i građani u BiH. Ako je cilj jačanje domaće farmaceutske industrije i otvaranje radnih mjesta, dopuštanje visokih cijena lijekova je vrlo neefikasan i skup način da se to ostvari", kaže Proskurjakova.
U Svjetskoj banci su za Nezavisne rekli da iskustvo pokazuje da se domaći proizvođači prilagođavaju regulaciji cijena povećanjem svoje konkurentnosti i izvoza, a sve to bez smanjenja broja radnih mjesta.
"U gotovo svakoj zemlji koja je provela regulaciju cijena i s njom povezane reforme za smanjenje visokih cijena lijekova, protivnici reforme su iznosili zastrašujuća upozorenja o utjecaju na domaću industriju i zaposlenost. U praksi domaća industrija bila je u stanju prilagoditi se putem povećanja konkurentnosti i širenja izvoza", rekla je Proskurjakova, dodajući da Svjetska banka cijeni opredijeljenost vlada RS i Federacije BiH za usvajanje pravilnika, kao i aktivan angažman Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH, te da je uvjerena da će Savjet ministara uskoro usvojiti pravilnik.
I Lars Gunar Vigemark, šef Delegacije EU, rekao je da ne postoji razlog da BiH ima tako visoke cijene lijekova, te da zna mnogo ljudi koji idu u Srbiju i kupuju lijekove zato što su tamo cijene značajno niže.
Inače, u BiH priča o usvajanju pravilnika o cijenama lijekova, zbog kojeg godišnje građani i fondovi zdravstvenog osiguranja "bace" najmanje 56 milijuna eura, traje već godinama, a posljednji put ovaj dokument bio je na sjednici Savjeta ministara BiH 14. srpnja, međutim, uz čudno obrazloženje skinut je sa dnevnog reda.
Kako su rekli u Vijeću ministara BiH, nakon te sjednice taj pravilnik, prije nego što se našao na dnevnom redu, trebalo je dobiti mišljenje Direkcije za europske integracije BiH i Stručnog vijeća Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH. Ono što je zanimljivo jeste da ni nakon više od sedam dana nakon što je Prijedlog pravilnika o načinu kontrole cijena, načinu oblikovanja cijena lijekova i načinu izvještavanja o cijenama lijekova skinut s dnevnog reda nije ništa urađeno po tom pitanju. "Pravilnik o cijenama lijekova nam još nije dostavljen na mišljenje", rekla je u petak
Marina Kavaz-Siručić, glasnogovornica Direkcije za europske integracije Bosne i Hercegovine.
Prije nego što je ovaj posljednji pravilnik stavljen na dnevni red Savjeta ministara BiH, nekoliko ranijih varijanti ovog dokumenta uglavnom je kupilo prašinu po ladicama Agencije za lijekove i medicinska sredstva, ali i pojedinih ministarstava u Vijeću ministara BiH, koji su na sve načine opstruirali njegovo usvajanje.