Zračenje
Predmeti Marie Curie bit će radioaktivni još 1.500 godina
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Svi koji žele sigurno pregledati zabilješke nobelovke Marie Curie morat će sačekati 1.500 godina - što je vremenski rok nakon kog će bilježnica, predmeti i odjeća prestati biti radioaktivni.
Pisanje o životu Marie Curie, koja je zajedno sa svojim mužom Pierreom otkrila polonij i radij, može biti pravi izazov.
Njezine bilježnice, odjeća, namještaj i sve što postoji u njezinom pariškom domu je – radioaktivno, prenosi Srna navodeći kako svi koji žele vidjeti zapise moraju potpisati kako preuzimaju odgovornost za eventualne posljedice.
Nakon toga, u Francuskoj nacionalnoj knjižnici dobit će pristup zabilješkama, koje su zatvorene u posebnoj sigurnosnoj kutiji zbog radioaktivnosti.
Obitelj Curie dugo nije znala ništa o opasnosti od radioaktivnog materijala. Istraživanjem su pokušali otkriti koje su tvari radioaktivne i zbog čega.
Marie Curie’s Research Papers Are Still Radioactive 100+ Years Later http://t.co/CVDKTo4dW8 pic.twitter.com/hiqUUz38jF
— Particle Physics (@parrticlephy) July 8, 2015
Dobar dio njih, poput uranija, plutonija i torija nalazio se u kućnoj laboratoriji i svijetlio je po noći.
Marie Curie nosila je "svjetleće predmete" u svom džepu. Ona i njezin muž koristili su samo standardnu laboratorijsku odjeću.
Umrla je u 66. godini života 1934. godine uslijed aplastične anemije koja je uzrokovana istraživanjima radioaktivnosti.
Njezinu kuću su do 1978. godine koristili Institut nuklearne fizike Sveučilišta u Parizu i Curie fondacija.
Stan je bio pod stalnim nadzorom, a nakon nekog vremena vlasti su shvatile da je potencijalno opasan, nakon što je u njegovoj blizini porasla stopa oboljelih od karcinoma.
Laboratorija i zgrada dekontaminirani su 1991, a godinu dana nakon toga omogućen je pristup materijalima i bilješkama, koji su uskoro uklonjeni iz kuće.