Nikad oboren, nikad pogođen...

Prije četvrt stoljeća umirovljen najbrži avion svih vremena – SR-71 "Blackbird"

SR-71 Blackbird još i danas drži važeći svjetski brzinski rekord za mlazne zrakoplove (3.529,6 kilometara na sat - oko 3 Macha). Zrakoplov je proizvodila kompanija Lockheed, a ukupno su izrađena 32 primjerka.
Sci-Tech / Flash | 09. 10. 2024. u 11:35 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Foto: WHO / Legendarni zrakoplov SR-71 Blackbird

Na današnji dan prije četvrt stoljeća, 9. listopada 1999. godine izveden je posljednji let znamenitog zrakoplova SR-71 Blackbird, nakon čega su te letjelice konačno umirovljene.

SR-71 Blackbird još i danas drži važeći svjetski brzinski rekord za mlazne zrakoplove (3.529,6 kilometara na sat - oko 3 Macha). Zrakoplov je proizvodila kompanija Lockheed, a ukupno su izrađena 32 primjerka.

SR-71 Blackbird korišten je za izviđanje, a prednost mu je bila velika visina leta (do 25.900 metara) i činjenica da je svojom brzinom mogao nadmašiti čak i brzinu protuzračnih projektila.

Pri brzinama većim od 3 Macha vanjska oplata SR-71 mogla se zagrijati čak na 260 stupnjeva Celzija. Njegova dva mlazna motora tipa Pratt & Whitney J58 mogla su proizvesti zajedno potisak veći od 300 kilonjutna.

Ujedno zrakoplov drži i rekord u maksimalnoj postignutoj visini od 25.929 metara, što nijedan drugi mlazni zrakoplov ne može kontinuirano održavati

Inače, svoj prvi let izveo je 22. prosinca 1964. godine. Dobio je nadimak "Blackbird" zato što je bio "nevidljiv" za radar. 

Razvio se iz projekta američkog zrakoplova "A-12" 1960-ih. Renomirani američki inženjer Clarence "Kelly" Johnson odgovoran je za većinu inovativnih čimbenika na Blackbirdu. 

Za izradu aviona trebale su velike količine titana. CIA je osnivala fiktivne tvrtke širom svijeta kako bi kupovala metal iz Sovjetskog Saveza koji je tada bio najveći dobavljač, a i najveći neprijatelj SAD-a.

Znamenit je rekord koji je SR-71 Blackbird postavio na potezu New York – London. Preletio je između te dvije metropole za manje od 1 sat i 55 minuta. Pilot aviona izjavio je da prava maksimalna brzina SR-71 još uvijek nije poznata, jer nitko još nije davao gas iznad 3,3 Macha. 

Foto: WHO / SR-71 Blackbird, najbrži zrakoplov svih vremena

Korist od takvih brzina za vojno-izviđačke avione velika je, jer u slučaju da im se približava raketa, mogu jednostavno ubrzati i ostaviti ju iza sebe. Zanimljivo je da niti jedan SR-71 nikad nije oboren. Mogućnost ubrzavanja mu je takva da je mogao nadjačati bilo koju neprijateljsku protuzračnu raketu.

Ispaljeno je više od 4000 raketa na Blackbird u njegovu životu u službi ratnog zrakoplovstva.

SR-71 Blackbird težak je pri polijetanju maksimalno 78 tona, više od prosječnog tenka. Posjeduje dva motora Pratt & Whitney J58-1, koji mogu varirati između turbo-mlaznog (turbo-jet) i nabojno-mlaznog (ram-jet) načina rada.

To zapravo znači da se pri velikim brzinama struja zraka ne propušta kroz turbinu nego direktno prolazi, a u nju se ubrizgava gorivo, što još više ubrzava avion.

Bilo je jako tiho unutar zrakoplova, ako je vjerovati pilotu Richardu Grahamu. "Mogli biste čuti muhu u letu. Pogled je fantastičan, može se vidjeti zakrivljenost zemlje i crni svemir pun zvijezda", izjavio je.

Njegov je navigacijski sustav imena "R2-D2" imao toliko jak senzor da je mogao detektirati šezdesetak različitih zvijezda na svijetlu dana i to dok je zrakoplov bio na zemlji. 

Video: Why Was This Plane Invulnerable: The SR-71 Blackbird Story
Kopirati
Drag cursor here to close