Heckler&Koch
Puška hrvatskih specijalaca neprecizna po vrućini
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Kvaliteta puške G36, koju koriste i Oružane snage RH, zavadila je njemačku vladu s poznatom kompanijom Heckler&Koch (HK), koja je najavila sudsku borbu zbog politički motiviranog progona.
Kako piše Poslovni Dnevnik, sukob s njemačkom vladom nakon desetljeća suradnje na obostranu korist počeo je prošloga mjeseca nakon izjave ministrice obrane Ursule von der Leyen da je kvaliteta puške G36, perjanice proizvodnog programa HK, u najmanju ruku upitna.
Puška, tvrdi ministrica, ne ispaljuje metke precizno po toplom vremenu te se pregrijava pri rafalnoj paljbi.
"To oružje, na način kako je sada konstruirano, više nema budućnosti u njemačkim oružanim snagama", izjavila je ministrica.
Njezina izjava rezultat je studije koja je trebala istražiti utjecaj puške na tragični događaj prije pet godina. Da nešto ne valja s puškom G36, koja je već dva desetljeća u naoružanju Bundeswehra, počelo se u Njemačkoj govorkati još 2010., nakon pogibije trojice njemačkih vojnika na sjeveru Afganistana u misiji ISAF.
Oružje im se u sukobu s talibanima pregrijalo, što ih je nagnalo na povlačenje, stoji u dokumentu u koji je uvid imao Reuters. U Heckler&Kochu, jednom je od najpoznatijih proizvođača pješačkog oružja na svijetu, smatraju da vlada provodi svjevrsnu kampanju protiv njih.
Što to odjednom ne valja s puškom koju njemačka vojska koristi već 20 godina i zašto se ne žali ostalih 30 država u koje je prodana, pitaju iz HK. Najavili su tužbu protiv vlade zbog narušena ugleda.
Poslovni Dnevnik navodi kako ovu pušku koriste i specijalne postrojbe hrvatskih Oružanih snaga.
Manja količina nabavljena je prije nekoliko godina kao prijelazno rješenje između kalašnjikova i domaće puške VHS, tvrdi izvor iz vojnih krugova.
Prema neslužbenim tvrdnjama, hrvatski vojnici koriste G36 u Afganistanu i imaju vrlo pozitivna iskustva.
"Riječ je o odličnoj puški", kaže izvor Poslovnog Dnevnika. Njemački analitičari smatraju da Berlin napada tvrtku jer se oružje pojavilo u rukama paravojnih formacija od Libije, preko Afrike do meksičkih krijumčara droge.