Na putu ka besmrtnost
Ruski znanstvenici zaustavljaju starenje!
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U potrazi za lijekovima protiv starenja, ruskim znanstvenicima je, kako sami kažu, pošlo za rukom izbaviti se od vlastitih bolesti. Što su pokazala njihova istraživanja i kada će se "eliksir mladosti" pojaviti na tržištu?
Kada je u listopadu ove godine biofizičar Aleksej Karnauhov samome sebi presadio svoju vlastitu koštanu srž s ciljem da doživi 150 godina, taj njegov eksperiment nije bio senzacija. Ruski znanstvenici su i prije toga na sebi testirali vlastite izume. Ranije je kriolog Anatolij Bruškov napravio injekciju otopine s drevnom bakterijom koja je milijunima godina živjela u vječno zamrznutom tlu (permafrostu). Akademik Vladimir Skulačov stavljao je sebi u oči kapi sa supstancom protiv starenja koju je sastavio u vlastitom laboratoriju, piše Russia beyond the headlines.
Kako tvrdi ovaj znanstvenik, tako je uspio osloboditi katarakte. "Gotovo sam oslijepio i zato sam odlučio izvršiti eksperiment na sebi", priča Skulačov. "U to vrijeme smo pomoću naše tvari već izliječili 500 starih štakora od katarakte". Rezultati su iznenadili oftalmologe. Sada Skulačovljev laboratorij radi na preparatu koji bi trebao biti dostupan svima, a koji liječi od svih bolesti izazvanih starošću.
Vječna mladost kao kod kitova
Akademik Vladimir Skulačov bavi se proučavanjem rada staničnih mehanizama ljudskog organizma - mitohondrija. Prema njegovoj hipotezi, one u stanicama imaju funkciju agregata. Vremenom ta njihova funkcija slabi uslijed oksidacije.
"Ako se deblokira taj mehanizam, ljudi će biti zdravi do starosti", kaže Skulačov. "To nije besmrtnost. Radi se o tome da se čovječanstvo izbavi od ponižavajućeg stanja oronulosti pred kraj života. U prirodi postoje vrste životinja koje ne stare, primjerice, mnogi krokodili, pojedine kornjače i grenlandski kit. Gola krtica, koja je pronađena u Africi, živi 30 godina, tj. 10 puta više nego obični miševi.
Vladimir Skulačov je 2004. godine zajedno sa svojim sinovima - biologom Maksimom i matematičarem Inokentijem - izveo formulu nove tvari koja može usporiti starenje. Oni su je nazvali SkQ. Tvar opskrbljuje membrane prirodnim antioksidansima. Učinkovitost ove tvari provjerena je na životinjama. "Surađivali smo s australskim veterinarom koji je pomoću naše tvari liječio životinje od različitih staračkih bolesti", priča Skulačov.
Njegov stariji sin Maksim rukovodi laboratorijem "Mitoteh", koji se bavi pravljenjem lijekova za ljude na temelju tvari SkQ. Ova ideja je privukla ruske oligarhe, tako da je 2005. godine vlasnik tvrtke "Bazovij Element" Oleg Deripaska uložio u projekt 15 milijuna dolara, ali je s početkom krize 2008. godine obustavio financiranje. Od tada su projekt podržavali privatni investitori i tvrtka "Rosnano".
Kapi za pomlađivanje
U procesu izrade "tableta besmrtnosti" laboratorij je proizveo sirutku za pomlađivanje pod nazivom "Mitovan", a također kapi "Vizomitin" koje otklanjaju problem "suhih očiju". One se već nekoliko godina prodaju u ruskim ljekarnama. Sada je taj preparat na kliničkom testiranju u SAD-u.
"Mitoteh" u Americi traži investicije u visini od 15 milijuna dolara pomoću kojih će završiti kliničko testiranje, i poželjno je da ih dobije od američke farmaceutske kompanije koja bi mogla olakšati plasiranje preparata na tržište. "Ukoliko nam to pođe za rukom, 'Vizomitin' će u SAD biti pušten u prodaju 2018-2019. godine", rekao je za RBTH Hrvatsku Maksim Skulačov.
Za prodaju na ruskom tržištu priprema se i novi preparat za oči - "Vizomitin forte". "Povećali smo dozu 10 puta da bi lijek bio učinkovitiji. Cilj nam je mrežnica u stražnjem dijelu očne jabučice", objašnjava Maksim. "Tako možemo sačuvati ljudima vid do duboke starosti".
Ove godine se laboratorij napokon približio konačnom puštanju u prodaju dugoočekivanog "eliksira mladosti" na kojem radi već 11 godina. "Tijekom čitave 2016. godine vršili smo klinička istraživanja i sada smo okončali prvu fazu", kaže za RBTH Hrvatsku Maksim Skulačov. "Zasad ona samo dokazuje da preparat nije štetan po zdravlje. Testiranja su vršena na mladim zdravim osobama". Kroz nekoliko godina će istraživanja biti završena i preparat koji usporava starenje pojavit će se u prodaji.
Mehanizmi starenja
Interes za tehnologije protiv starenja iskazuje i država. Početkom 2015. godine na Moskovskom fizičko-tehničkom institutu (MFTI) formiran je Centar za istraživanje molekularnih mehanizama starenja.
Njegov rukovoditelj je poznati biofizičar, profesor Valentin Gordelij, koji je prije toga radio u Institutu za strukturnu biologiju u Grenobleu. Voditelj nadzornog odbora je profesor Raymond Stevens, direktor Instituta Bridge u južnoj Kaliforniji, poznat po uspješnoj komercijalizaciji znanstvenih otkrića i plasiranju novih preparata na tržište.
U Centar je od 2009. godine uloženo oko 10 milijuna dolara. Sada u njemu funkcionira šest laboratorija. "Jedan od naših zadataka je definiranje prostorne strukture proteina koji su odgovorni za razvoj starenja", kaže šef Katedre za biofiziku MFTI Vladimir Čupin. "Naša istraživanja će omogućiti stvaranje preparata uz korištenje računalne simulacije i kemijsko-bioloških metoda".
Glavni pravac istraživanja spomenutog Centra su membranski proteini koji sudjeluju u mehanizmima razvoja mnogih bolesti vezanih za uzrast. Prema Čupinovim riječima, planirano je da se u Centru osnuje laboratorij za proučavanje Alzheimerove bolesti.
Vitalna starost
Biofizičar Aleksej Karnauhov planira živjeti 150 godina. On smatra da se u poznim godinama može produžiti život tako da se čovjeku usade njegove vlastite stanice koje nisu mnogo oštećene uslijed različitih vanjskih utjecaja. Po Karnauhovljevim riječima, pomoću te metode moguće je spasiti čovjeka koji je podvrgnut smrtonosnoj dozi radioaktivnog zračenja. Tu teoriju su već potvrdili eksperimenti na miševima.
"Tijekom eksperimenata prosječna duljina života oglednih miševa povećana je za 34%", rekao je Karnauhov za RBTH Hrvatsku. "Povećan je i period reprodukcije miševa. Po ljudskim mjerilima ženke su rađale u šezdesetoj godini. Miševi su bili aktivniji i izvana su djelovali kao da su mlađi - dlaka im je postajala sjajna i gusta."
Treba reći da svaka metoda pomlađivanja ima i svoja ograničenja. Prema riječima Alekseja Karnauhova, mogu se presađivati ??samo vlastite stanice. "Umjetne aktivirane stanice s velikim brojem genomnih pogrešaka mogu odigrati negativnu ulogu i upropastiti čovjeka. Primjerice, mogu izazvati tumor", kaže Karnauhov. "Naše vlastite stanice same mogu pronaći svoje mjesto u organizmu i stvoriti neophodnu količinu zdravog staničnog materijala, te će se tako čovjeku u poznim godinama postupno povratiti zdravlje".
Skulačov također kaže da se starenje ne može spriječiti u svakoj fazi života. "U našim ogledima supstanca SkQ nije pomogla veoma starim štakorima", konstatira Skulačov. "Organizam ima neku granicu nakon koje nema pomlađivanja".