Socijalna zanimanja
Sedamnaest osoba će moći pružati pomoć osobama s intelektualnim teškoćama
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Udruženja za poduzetništvo i posao LiNK iz Mostara bilo je danas domaćin završnoj konferenciji Projekta ''Program osposobljavanja za pružanje podrške i asistenciju osobama sa intelektualnim teškoćama'' u hotelu Ero u Mostaru.
Jedna od polaznica obuke Danijela Kegelj izrazila je zadovoljstvo provedenim projektom, istaknuvši kako je obuka provedena na najvišoj mogućoj razini.
''S pozicije profesionalnog iskustva, ali i osobnog iskustva kao roditelja djeteta s posebnim potrebama, mogu reći da je ova obuka jedna od rijetkih koje je obuhvatila sve aspekte i načela priču o tome da osobe koje pomažu osobama s poteškoćama u razvoju uistinu moraju biti kvalitetno educirane, i to educirane kroz aspekt defektologije, sociologije, prava i kroz razne druge pristupe'', kazala je Kegelj.
Nakon uvodnih obraćanja predsjednika Udruženja za poduzetništvo i posao LiNK Mostar Tomislava Majića i prezentacije programa od strane Ane Kordić, kao i obraćanja partnera projekta Zlatka Malića ispred Socijalno edukativnog centra (SEC) i pozdrava Aide Fatić ispred donatora DVV International u BiH, kao i Igora Lukende ispred SEC Banja Luka, podijeljeni su certifikati za stručno osposobljavanje za sedamnaest polaznika ovog programa.
Tijekom uvodnog obraćanja predsjednik Udruženja LiNK Tomislav Majić je istaknuo važnost ovog projekta koji je došao kao prijedlog sa terena, jer u bosanskohercegovačkom društvu i državi postoji potreba za ovim zanimanjem. Bilo je riječi o problemima u realiziranju ali i radosti što je jedan dobar dio onih koji su prošli ovu obuku već pronašao posao i radi.
Primjerice u Banja Luci su ove obuke već polučile rezultatom da je polovica koji su sudjelovali u obuci pronašla privremeni ili stalni posao.
Svi sudionici su istaknuli važnost ovog projekta i potrebu za obrazovanjem mladih ali i odraslih. Rad jest pravo svake osobe ali se u njegovu ostvarenju treba proći brojne prepreke, od onih formalnih do osobne spremnosti i motivacije za posao. Aktivno traženje posla i dodatna stručna obrazovanja i edukacije su uvjet bez kojeg se ne može govoriti o modernom pristupu radu.
Inače, DVV International je Institut za međunarodnu suradnju Njemačkog saveza visokih narodnih škola. Realizira nacionalne i internacionalne projekte i uglavnom su vezani za programe ljudskih prava, ali i unaprjeđenje pozicije žene u društvu i spone ravnopravnosti. Širom svijeta imaju preko dvjesto partnera u četrdesetak zemalja.
Kao stručni partner ulaže svoja iskustva i resurse u ovom zajedničkom i nadasve plemenitom cilju.