Nova opcija
Stiže Wikipedia koja će Vam sama čitati članke
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Otprilike 125 milijuna posjetitelja najveće i najpoznatije on-line enciklopedije, što je otprilike 25% od ukupnih posjeta na mjesečnoj razini, htjeli bi da na Wikipediji mogu slušati članke umjesto da ih čitaju.
Naravno, riječ je uglavnom o slijepim i slabovidnim osobama, a zahvaljujući Kraljevskom institutu tehnologije (KTH) iz Švedske u 2017. godini će stići - glasovna Wikipedia.
U početku će se članci moći slušati na tri jezika; švedskom, engleskom i arapskom, ali prema riječima voditelja projekta, profesora Joakima Gustafsona s KTH instituta, sve će biti bazirano na tehnologiji otvorenog koda, stoga će se s vremenom, vjeruje Gustafson, pojavljivati sve više jezika za glasovnu opciju Wikipedije.
"Naš fokus će, naravno, biti na švedskom jeziku, to je temelj projekta i napravit ćemo podlogu. Nakon toga ćemo implementirati engleski jezik, a u trećoj fazi ćemo postaviti i osnove arapskog", otkrio je profesor Joakim Gustafson.
Očekuje se kako će glasovna Wikipedia u početnom obliku zaživjeti negdje u rujnu 2017., nakon čega će svi koji imaju volje, znanja i resursa, moći krenuti s razvojem glasovne opcije na svojem jeziku.
Iako je WIkipedia trenutačno u tekstualnom obliku dostupna na čak 280 svjetskih jezika, teško je za očekivati da će u istom broju biti dostupna i s opcijom čitanja tekstova glasom.
Projekt će sufinancirati nekoliko švedskih kompanija, a hoće li se uključiti i tehnološke tvrtke iz drugih dijelova svijeta tek ćemo vidjeti...