Visoko obrazovanje
Što nakon diplome?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Dok mladi i talentirani masovno odlaze obrazovati se vani, ovdje – kada je riječ o visokom obrazovanju – stvari kao da se ne miču s mrtve točke. Je li reforma donijela išta dobra ili – bolje je pitanje – je li reforme uopće bilo?
''Bilo je nekih zahvata. Nisam siguran da se to može nazvati reformom, iako ona na papiru jeste – službeno promijenili su se obrasci, programi, uveli novi. Promijenili su se načini studiranja. Međutim, reforma podrazumijeva da vi nešto jako dobro pripremite, isplanirate, testirate i započnete. Kod nas se, nažalost, prvo započelo pa u hodu mijenjalo. Takvo što se ne može nazvati reformom'', rekao je za N1 televiziju Damir Marjanović, profesor na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
Nakon promocije, diplomanti i magistranti u BiH se suočavanje s nimalo ohrabrujućom svakodnevicom. Ili suočavanje ili bijeg preko granice.
''Mislim da je to znak nespretne implementacije bolonjske reforme. Dakle, masovnost produciranja kadra koji ne može da nađe zaposlenje ili je nepotrebno da ide na neke više stupnje akademskog obrazovanja je naprosto taj znak", kazala je za N1 Lamija Tanović, profesorica na sarajevskom Univerzitetu nauke i tehnologije.
Opširnije o problemu obrazovanja u BiH možete pogledati u prilogu N1 u kojemu su pokušali odgovoriti na pitanje ima li spremnosti, volje i koordinacije provesti kvalitetnu reformu.