Banja Luka

Studenti Medicinskog fakulteta uče na livadi

Sci-Tech / Flash | 17. 06. 2013. u 13:30 Sa.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Medicinski fakultet u Banjaluci podstanar je već godinama u Zavodu za zapošljavanje u centru grada. Zgrada nema upotrebnu dozvolu a ne zna se ni njena ukupna površina. Preciznih podataka nema jer nije riješen ni imovinsko-pravni status nad cijelim objektom.

Zgradu u centru Banjaluke vlasnik, Zavod za zapošljavanje procijenio je na 2.600.000 maraka. Medicinski fakultet, prema ugovoru o zakupu, plaća objekt veličine 1401 kvadratni metar, navodi se u revizorskom izvještaju o poslovanju Zavoda za zapošljavanje RS. Međutim, u prijavi za porez na nepokretnosti navodi se da je objekt površine 1972 kvadratna metra.

Posjedovni list pokazuje da je zgrada još veća. Prema tom dokumentu poslovni prostor obuhvaća 2830 kvadrata. Da apsurd bude još veći, Zavod u svojoj pomoćnoj evidenciji osnovnih sredstava navodi da je objekt veličine 3568 metara kvadratnih.

U pojedinim dokumentima zgrade uopće i nema! Zemljišno-knjižni izvadak pokazuje da studenti ustvari uče na livadi. Građevinskog objekta u tom dokumentu nema već je na toj lokaciji evidentirano zemljište površine od 3081 kvadrata.

Na to sve predstavnici Zavoda ovlaštenim revizorima su pokazali neovjereni kupoprodajni i ugovor o građenju čime praktično nisu mogli dokazati da su vlasnici većine objekta koje danas Zavod smatra svojim. Revizori nisu išli u detalje ali nije jasno i kako Zavod naplaćuje kriju Medicinskom fakultetu za nešto što formalno-pravno ne može dokazati da je njegovo vlasništvo.

Naknade i pomoć radnicima mimo pravilnika

Revizori su od direktora Zavoda zatražili da pokrene procedure kako bi se utvrdilo stvarno vlasništvo nad zemljištem i objektima kako bi se regulirao njihov status. Revizori zaključuju da nisu mogli procijeniti vrijednost imovine niti njihov imovinsko pravni status. Zavodu su bez obzira na sve dali mišljenje s rezervom.

Revizorima je zasmetalo i to što se zaposlenim u Zavodu jednokratno isplaćivala pomoć u ukupnom iznosu od čak 117.000 maraka. Riječ je o "božićnicama" i dodacima za novogodišnje praznike. Najveći dio novca podijeljen je kao pomoć radnicima povodom dana Zavoda. I ovdje revizori konstatiraju da ove naknade nisu isplaćene u skladu s internim pravilnicima.

Kopirati
Drag cursor here to close