Mješavina stanica

Stvoren prvi hibrid čovjeka i svinje

Sci-Tech / Flash | 27. 01. 2017. u 10:34 D.K

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Takve mješavine stanica nazivaju se himere, a ime su dobile po mitskom biću koje je bilo mješavina lava, koze i zmije. Himere se dobivaju kombinacijom materijala čovjeka i životinja.

Uzbudljivo otkriće

Ipak, znanstvenici kažu da se radi o vrlo izazovnom procesu, a sve s ciljem uzgoja ljudskih organa za transplantaciju u tijelima životinja. Drugi su istraživači to opisali kao ‘uzbudljivim otkrićem’.

Kako bi se uzgojila himera, ljudske matične stanice, tip stanica koja se može razviti u bilo koje drugo tkivo, ubrizgavaju se u svinjski embrij.

Embrij koji je tada mješavina svinje i čovjeka, tada se ugrađuje u svinju na do mjesec dana. Proces se za sada čini vrlo neučinkovitim: od 2.075 ugrađenih embrija, tek se njih 186 nastavilo razvijati kroz idućih 28 dana.

No ključna je naznaka da ljudske stanice ipak u tom slučaju funkcioniraju u dijelu ljudsko-svinjske himere.

Mnogobrojne koristi himera

‘Ovo je prvi puta da smo dobili znakove da ljudske stanice funkcioniraju’, rekao je za BBC profesor Juan Carlos Izpisua Belmonte iz Salk Instituta.

Kada je riječ o svim primjerima koji nisu uspjeli, Belmonte kaže da ljude i svinje dijeli dugo vremena u evoluciji. Razvoj u maternici također je kod svinja mnogo brži – trudnoća im traje manje od četiri mjeseca, dok je kod ljudi to devet mjeseci.

‘To je kao autocesta na kojoj jedan automobil ide puno brže nego drugi. Vjerojatnije je da će se dogoditi nesreća’, rekao je Belmonte i dodao da je još dug put od ovog otkrića do uzgajanja životinja s ljudskim organima kao što su srce, gušterača ili jetra, koji bi se onda mogli transplantirati.

Ipak, dosadašnja otkrića stvorila bi himere koje bi bile korisne za, primjerice, analizu droga prije ispitivanja na ljudima, proučavanje pojave ljudskih bolesti, razumijevanje ranih faza razvoja ljudskog embrija, proučavanja razlika među organima različitih vrsta i slično.



Dr Jun Wu iz istraživačkog tima za BBC kaže da bi dostizanje cilja od 0.1 ili1% ljudskih stanica trebalo biti dovoljno.

‘Čak i u ovoj ranoj fazi od 28 dana, milijarde stanica u embriju imali bi milijune ljudskih stanica, a tada bi testiranje bilo značajno i praktično’.

Iako se dugoročno krave čine kao bolji domaćini za ljudske organe jer i njihova trudnoća traje oko devet mjeseci, znanstvenici su se ipak odlučili za svinje.

Unatoč brojnim kritikama znanstvenici kažu da se radi o pozitivnoj promjeni i nadaju se da će to pomoći nedostatku organa za transplantaciju diljem svijeta, a ne da će stvoriti čudovište.

Profesor Bruce Whitelaw iz instituta na kojem je klonirana i ovca Dolly rekao je da ovo otkriće predstavlja značajan napredak.

Kopirati
Drag cursor here to close