Zeleni ured

Tečaj o upravljanju potrošnjom energije

Sci-Tech / Flash | 19. 10. 2012. u 22:16 Z.S.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

USAID-ov projekat Ekonomija energetske efikasnosti (3E) i UNDP, u sklopu UN-ovog zajedničkog programa Očuvanje okoliša i klimatske promjene, u suradnji sa firmom Alfa Therm održali su danas jednodnevni tečaj o upravljanju potrošnjom energije u zgradama te praksi zelenog ureda.

Tečaj, kojem je nazočilo oko 60 predstavnika malih i srednjih poduzeća, javnih institucija i međunarodnih organizacija održao se u prostorima firme Alfa Therm d.o.o., Bišće polje bb u Mostaru. Spomenuti tečaj je do sada održan u Sarajevu i Tuzli a naredni su planirani u Bihaću i Banja Luci.

Polaznici tečaja su stekli znanje o konceptima i alatima za sustavno upravljanje potrošnjom energije u zgradarstvu (energetski menadžment) i praksom zelenog ureda - naziv za skup aktivnosti koje bi zaposlenici, u okviru redovnih aktivnosti, trebali prakticirati kako bi se u svakodnevnom uredskom poslovanju smanjio negativan utjecaj na okoliš.

Predavanja o energetskom menadžmentu u zgradama pojašnjavaju procese kontinuiranog upravljanja troškovima korištenja energije sa ciljem smanjenja troškova potrošnje, a uz isti stupanj komfora korisnika.

Polaznicima su uručeni certifikati o sudjelovanju na tečaju.

"Smatram da je ovakva edukacija veoma značajna jer provođenjem energetskih audita, ekonomskom i finansijskom analizom, lokalne vlasti mogu privući investitore. Uštede ostvarene kroz mjere energetske efikasnosti garantuju povrat investicija u narednom razdoblju", izjavio je Ismar Alagić iz Općine Tešanj, savjetnik za pristup EU fondovima.

USAID-ov projekat Ekonomija energetske efikasnosti (3E) je program vrijedan 4,2 milijuna  dolara za promociju tehnologija energetske efikasnosti i to putem razvoja pilot projekata u objektima sufinanciranim od strane javnog i privatnog sektora. Cilj pilot projekata je da se u praksi prikaže kako energetska efikasnost štedi novac potrošačima i da je najekonomičniji način smanjenja potrošnje energije. Kako se korištenje energije smanjuje, tako su troškovi za potrošača niži – u vidu nižih računa za grijanje, struju i vodu. Mjere energetske efikasnosti je relativno lako sprovesti, a povrat uloženih sredstava se realizira u kratkom periodu. Do danas, vlada SAD-a je, osigurala blizu 1.6 milijardi dolara pomoći ekonomskom, demokratskom i socijalnom napretku Bosne i Hercegovine, priopćeno je iz USAID-a.

Kopirati
Drag cursor here to close