Nešto više
Tečaj permakulture u Mostaru
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U Mostaru je u tijeku održavanje velikog 72-satnog tečaja permakulture, prvi takav na području Hercegovine, a tek treći po redu u Bosni i Hercegovini.
Veliki 72-satni tečaj permakulture u svijetu je poznat kao PDC - tečaj permakulturnog dizajna. Pored pitanja kako stvoriti vlastitu hranu, energiju, ili kuću od prirodnih materijala, permakultura odgovara i na problem života u kriznim okolnostima, što je jedan od razloga njezine sve veće popularnosti u regiji.
Uz teoretske i praktične dijelove, kroz 10 intenzivnih dana, ovaj tečaj je usmjeren na održivo preoblikovanje vlastitog životnog prostora.
Tečaj se sastoji se od sljedećih blokova:
Uvod - u kakvom su stanju društvo i okoliš - povodi i razlozi za permakulturu;
Osnovni principi: zone, sektori, uzorci; čitanje krajolika;
Tlo: analiza i poboljšanje tla, malčiranje, kompostiranje, organsko vrtlarstvo;
Trajnice: hrana sa stabla, šumski vrt;
Voda: voda u krajoliku, Schauberger, sakupljanje vode, recikliranje otpadne vode, kompostni toalet, akvakultura;
Održiva i prirodna gradnja, gradnja slamom i reciklažom, zeleni krovovi;
Energija: principi i praktični sustavi: vjetar, sunce, biomasa…, energija u kućama;
Urbana permakultura, rješenja za grad i male prostore;
Društvo: odlučivanje konsenzusom, alternativna ekonomija, održive zajednice.
Edukatori na ovom tečaju važe za ponajbolje u regiji: Ivan Gregov, instruktor je permakulture sa najdužim stažom u Hrvatskoj, a Damir Šeler jedan od vodećih majstora za alternativne poljoprivredne vještine.
Tečaj, koji je u Mostaru okupio 21 sudionika, počeo je u petak, 22.travnja na Dan planete Zemlje, a završava u nedjelju, 1. svibnja. Teoretski dijelovi se održavaju u uredu Udruženja građana Nešto Više, a praktičan rad na oglednoj farmi Nešto Više u Humilišanima, u Bijelom Polju gdje sudionici imaju priliku primijeniti neka od usvojenih znanja na teoretskom dijelu obuke.