Nina Branković

U BiH postoji manjak svijesti o potrebi konstantnog obrazovanja tijekom života

Sci-Tech / Flash | 16. 07. 2013. u 10:42 M.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U Bosni i Hercegovini postoji manjak svijesti o potrebi da se konstantno obrazujemo tijekom života što je inače politika Europske unije i zbog toga postoji onaj koncept "cjeloživotno obrazovanje". Obrazovanje odraslih je izuzetno važno jer ono omogućava odraslim osobama da svoje kvalifikacije i svoje vještine konstantno prilagođavaju potrebama tržišta rada.

Ovo je, između ostalog, kazala u intervjuu u okviru projekta "Građani za Europu" članica tima stručnjaka iz oblasti "Rad i zapošljavanje" Nina Branković.

- Naša država ne priznaje neformalno obrazovanje jer nema zakonski okvir koji bi dao mogućnost da se ono priznaje. Kada neko stekne kvalifikaciju iz znanja jezika ili nekih dodatnih vještina to može da mu da mogućnost da se zaposli u određenim tvrtkama, te da mu da mogućnost da stekne prava s obzirom na stečenu kvalifikaciju. Trenutni zakon koji je u proceduri donošenja u Kantonu Sarajevo treba biti postavljen na pravoj osnovi. Međutim, trenutni nacrt prilično je usmjeren na slične obrazovne politike za odrasle kao što je u Hrvatskoj i Srbiji i u njemu su zastupljeni određeni nedostaci koje bi svakako trebalo doraditi - kaže Branković.

BiH ima ogromne izazove kada je u pitanju obrazovanje, konkretno u kontekstu zahtjeva Europske unije, mada samo obrazovanje nije primarno u EU ingerenciji, u smislu da traži neke obavezujuće dokumente.

- Kada govorimo o visokom obrazovanju, tu je zastupljena implementacija Bolonjskog procesa do kraja, a mi smo došli do određenog dijela. Prema nekim informacijama BiH nije ispunila očekivanja, odnosno na dnu smo liste zemalja koje su ispunile očekivanja. Što se tiče srednjeg stručnog obrazovanja tu konstantno dobivamo od Europske trening fondacije u kom smjeru trebamo da se krećemo i kako bi trebao izgledati nacionalni kvalifikacijski okvir. Tu su napravljeni određeni pomaci i konstantno se radi na tome. Međutim, i tu su promjene prilično spore jer traže uključenost različitih vladinih, nevladinih i međunarodnih aktera - kazala je, između ostalog, Nina Branković.

Kopirati
Drag cursor here to close