Usporavanje
U utorak posljednja minuta u cijelom svijetu traje 61 sekundu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Večeras će zadnja minuta dana u svijetu trajati sekundu duže od uobičajenog, a riječ je o pojavi koja se pojavljuje zbog fenomena usporavanja rotacije Zemlje oko Sunca, javlja agencija Anadolija.
U svim zemljama svijeta će večeras, u noći sa 30. lipnja na 1. srpanj, u "Univerzalnom koordiniranom vremenu" (UTC) minuta između 23:59 i 00:00 sati trajati zapravo 61 sekundu i to na način da će satovi istu sekundu dva puta brojati.
Riječ je o proceduri kojom se jedna sekunda dodaje s ciljem usklađivanja prirodne i atomske vremenske skale. Ljudi generalno neće primijetiti neke vidljive promjene, ali ''sekunda viška'' će donijeti pune ruke posla rukovodstvima globalnih satelitskih sistema navigacije i sustava usklađivanja računarskih mreža i slično.
Ekspert turskog Instituta za znanstvena i tehnološka istraživanja (TUBITAK) i profesor sa Sveučilišta u Istanbulu Hasan Esenoglu je za AA kazao da se ovaj sustav prvi put primijenjen 1972. godine, a prethodila joj je Međunarodna konvencija o Univerzalno koordiniranom vremenu koja predviđa da razlika između Univerzalnog vremena, koje se temelji na rotaciji Zemlje i njenom položaju u odnosu na svemirska tijela, i Međunarodnog atomskog vremena (TAI) ne smije biti veća od 0,9 sekundi.
Podsjetivši da je do sada ukupno 25 puta vremenu dodavana po jedna sekunda, Esenoglu je kazao da su to precizna usklađivanja vremena koja se razlikuju od redovnih kalendarskih šestodnevnih na nivou jedne godine i jednosatnog prilikom smjenjivanja ljetnog i zimskog mjerenja vremena.
''Posljednje dodavanje sekunde je bilo 2012. godine i skoro da se uredovalo da se svakih pet godina to prakticira po tri puta. U početku se strahovalo od pada elektronskih sistema, ali to se nije dogodilo. I daje postoje kritike ove prakse."
Tendenciju usporavanja rotacije Zemlje uzrokuju plime i oseke kao rezultati gravitacije Mjeseca i Sunca, a Zemlja je također osjetljiva na utjecaje atmosferskih kretanja, na promjene ledenog pokrivača, potrese, a rezultat svega je da jedan dan ne traje točno 24 sata. Planeti Zemlji treba nešto malo više od 86.400 sekundi za jedan krug oko svoje ose.