Srebrenica
Učenicima u knjižice i svjedočanstva upisan jezik bošnjačkog naroda
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Učenici koji pohađaju osnovnu školu na području Srebrenice u knjižice i svjedočanstva upisan je jezik bošnjačkog naroda umjesto bosanskog jezika. Direktor Dragi Jovanović potvrdio je ovu informaciju i rekao da je škola postupila po uputstvu Ministarstva prosvjete i kulture RS-a.
''Službeno je da je u dokumente upisan „jezik bošnjačkog naroda“ umjesto bosanski jezik. Postupili smo prema obavještenju Ministarstva i tako je i ostalo. Nadam se da će se do početka nove školske godine riješiti ovaj problem'', rekao je Jovanović koji je dodao da bošnjački učitelji i nastavnici nisu potpisali dokumente u kojima stoji „jezik bošnjačkog naroda“.
''Tu odgovornost preuzeo sam na sebe'', rekao je Jovanović.
Roditelji bošnjačke djece su najavili da neće preuzeti takve dokumente te najavili tužbe i pritom stavu ostaju i dalje.
''Stav roditelja ostaje isti. Mi nećemo preuzeti dokumente u kojima stoji upisan „jezik bošnjačkog naroda“. Mi ćemo ići na kolektivnu tužbu protiv direktora škole i ministarstva'', rekao je Munir Habibović predstavnik roditelja bošnjačke djece iz Srebrenice.
Predsjednik RS-a Milorad Dodik danas je ponovo osporio postojanje bosanskog jezika.
''Ako netko hoće da se nešto zove bosanski, onda u to moraju biti uključeni svi u Bosni o tome. Mi ne pretendiramo da imamo bilo koje obilježje bosansko u bilo čemu što je u RS-u. Ali isto tako ne možemo da prihvatimo da nam neko nametne bilo što, pa i jezik'', naveo je Dodik.
Komentirajući konferenciju o temi „Milenij opstojnosti bosanskog jezika“, koja je održana danas u Banjoj Luci, u organizaciji Kabineta potpredsjednika RS-a Ramiza Salkića, on je u izjavi novinarima upitao „kakav milenijum“, te dodao da je to „laž“.
''Možete izmišljati stvari, ali sigurno dokazati tu neku vrstu priče. Da je milenijum ne bi bilo spora'', ustvrdio je Dodik.
Potpredsjednik bh.entiteta RS-a Ramiz Salkić je rekao da je borba za jezik, borba svih Bošnjaka u tom entitetu, za stjecanje ravnopravnosti i jednakih mogućnosti za sve građane u skladu s ustavom, što je preduvjet za mir, stabilnost i bolji život u budućnosti.
Ponovivši da je u tom entitetu na sceni višemjesečno negiranje bosanskog jezika, Salkić je kazao da je „nemoguće negirati bosanski jezik u RS-u, jer su se Bošnjaci, ali i drugi građani na ovom prostoru na prethodna dva popisa izjasnili da govore taj jezik“.
Uoči konferencije o temi „Milenij opstojnosti bosanskog jezika“, Salkić je rekao da je ovaj skup odgovor na diskriminaciju i segregaciju i negiranje bosanskog jezika u RS-u ne samo u obrazovnom procesu već u cjelokupnom javnom govoru.