Potpisan memorandum

Potrebna veća zaštita za djecu u medijskom okruženju

UNICEF BiH i RAK potpisali Memorandum o zaštiti i promociji prava djeteta u BiH
Sci-Tech / Flash | 13. 09. 2018. u 12:20 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Potpisivanjem "Memoranduma o razumijevanju na zaštiti i promociji prava djeteta u BiH" UNICEF-a BiH i Regulatorne agencije za komunikacije BiH (RAK) u Sarajevu je danas počela dvodnevna Regionalna konferencija "Djeca u medijskom okruženju".

Predstavnica UNICEF-a u Bosni i Hercegovini Geeta Narayan istaknula je da su potpisanim Memorandumom formalizirali dugogodišnju suradnju tih dviju institucija, te definirali kako zaštititi i predstaviti prava djeteta u medijima.   

Naglasila je da je cilj Konferencije okupiti stručnjake i praktičare iz nekoliko zemalja regije, kako bi razmijenili iskustva i znanja o najboljim načinima zaštite djece u medijskom prostoru i okruženju, ali i predstaviti prava djeteta u medijima.

''Svi radimo na unaprjeđenju medijskog izvještavanja o vršnjačkom nasilju, ali cilj je da vidimo možemo li nešto učiniti zajedno i možemo li naučiti jedni od drugih kako da to uradimo što efikasnije i bolje'',  pojasnila je Narayan.

Generalni direktor RAK-a BiH Predrag Kovač kazao je da sve političke stranke u predizbornoj kampanji  koriste djecu, te da će se RAK u narednom periodu posebno baviti tim problemom, kako bi zaštitili djecu.    

Istaknuo je da sadržaji javnih emitera ne ispunjavaju sve što je propisano zakonima u kontekstu djece i omladine, a posebno kada se radi o domaćoj produkciji.

''Sve ono što djeca imaju priliku da vide, ne dolazi iz BiH. Cilj RAK-a je da postigne takvo stanje na tržištu da svi poštuju propise i u narednom periodu ćemo posebnu pažnju posvetiti zaštiti djece u elektronskim medijima'', kazao je Kovač.

Profesorica na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu Nermina Mujagić naglasila je da je bila jedna od urednica priručnika Mediji u najboljem interesu djeteta: pregled znanja i iskustva stručnjaka, koji je ranije predstavljen.

''Tijekom izrade Priručnika, okupili smo mnoštvo stručnjaka, teoretičara i praktičara, kako bi iznašli način da se etičke i moralne norme unutar novinarstva u vezi djece moraju poštovati'',  kazala je.

Medijski profesionalci, stručnjaci i praktičari, predstavnici UNICEF-ovih komunikacijskih timova iz BiH, Crne Gore, Hrvatske  i Srbije će tokom dva dana dati svoj doprinos kroz razmjenu znanja i iskustava o stvaranju medijskih sadržaja u najboljem interesu djeteta.

Ciljevi Konferencije su jačanje regionalne platforme za medijske profesionalce, stručnjake, praktičare i aktiviste, te organizacije i institucije iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske  i Srbije angažovane u definiranju i zaštiti najboljeg interesa djeteta u medijima.

Kopirati
Drag cursor here to close