BiH ima 7 programa
Veleposlanstva u BiH nude najviše programa za stipendiranje bh. studenata
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Treći sajam stipendija 2012. danas je svečano otvorio rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Muharem Avdispahić u prostorijama Mašinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Istaknuo je da je ovaj sajam jedan od načina na koji koračamo ka europskom akademskom prostoru te naveo odgovornost Univerziteta u Sarajevu prema onom što je Europska unija proklamirala kao jedan od ciljeva u razvoju visokog obrazovanja.
- To je da do 2020. godine svaki peti student treba provesti jedno razdoblje studija van svoje države, a u najmanju ruku van svoje matične institucije, kaže Avdispahić.
Na sajmu učestvuje 25 izlagača među kojima sedam ambasada u BiH nudi najprivlačnije programe bh. studentima.
U okviru ovogodišnjeg stipendiranja Veleposlanstvo SAD-a u BiH ima sedam programa, na koje osim studenata mogu također aplicirati i sveučilišniprofesori.
- Jedan od njih je devetomjesečna međunarodna stipendija koju dodjeljuje State Department, pomoću koje studenti koji pri apliciranju rade na sticanju magistarskih ili doktorskih diploma omogućava sve potrebne uvjete da unaprijede svoj naučnoistraživački rad, rekla je za Fenu Emily Armitage, zamjenica atašea za kulturu u američkom veleposlanstvu.
Pri odabiru stipendista važnu ulogu, kaže, ne igra vrsta fakulteta, već inovativne ideje studenata koji žele da se profesionalno razvijaju.
U Veleposlanstvu Češke u BiH trenutno je otvoren program vlade Republike Češke, koji nudi devet dodiplomskih stipendija.
- Svaki program je na češkom jeziku zbog čega studenti prvih 12 mjeseci uče češki jezik i onda se pripremaju za prijemni ispit na neki od sveučilišnih centara koji sami izaberu. Čitav taj ciklus je besplatno studiranje, osim čega studenti dobivaju u prosjeku 1.200 KM mjesečnu stipendiju i zdravstveno osiguranje, od čega zaista mogu ugodno živjeti u bilo kojem češkom gradu, kazala je za Fenu Anesa Terza Vuković, koordinatorica za razvojnu saradnju u češkom veleposlanstvu.
U studenom će češko veleposlanstvo otvoriti još tri programa stipendiranja u Brnu, Zlinu i Olomoucu.
Također, na sajmu je predstavljen i Program stipendija njemačkog gospodarstva za 2013. godinu, koji podrazumijeva obavljanje praktičnog rada u njemačkim firmama u trajanju od tri do šest mjeseci, a financira ga vlada Njemačke.
- Uvijeti su da student mora završiti minimalno tri semestra, ali mogu biti i apsolventi i studenti koji imaju prvo radno iskustvo, ali moraju biti mlađi od 30 godina. Stipendije se dodjeljuju za studente prava, ekonomije i tehničkih fakulteta, rekao je Feni Sanjin Purgić iz Predstavništva njemačke privrede u BiH.
Zahvaljujući ovoj stipendiji prije tri godine u njemačkoj konzultantskoj firmi pozitivno iskustvo stekao je diplomirani ekonomist Jasmin Valjevac.
- U Berlinu sam radio šest mjeseci, gdje sam puno toga naučio što bih sigurno na težak način postigao u nekoj od bh. firmi. Također i mjesečni džeparac od 550 eura sasvim je dovoljno novca za život studenta u Njemačkoj, istaknuo je Valjevac.
Unatoč odličnim uvjetima u Njemačkoj vratio se u BiH, gdje mu je pri zaposlenju glavni adut bilo to stečeno iskustvo u njemačkoj firmi.
Treći sajam stipendija organizira Služba za međunarodnu suradnja Univerziteta u Sarajevu u suradnji s belgijskom Fondacijom kralja Baudouina (KBF), Studentskim parlamentom, Mašinskim fakultetom, Udruženjem "Spajalica" i internet portalom Stipendije.ba kao medijskim partnerom.