Veličković: Obrazovanje treba biti u interesu djeteta, a ne političkih stranaka
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Obrazovanje ne treba imati cilj da obrazuje političare, jer treba biti u interesu pojedinca, koji tako odgojen i obrazovan može postići maksimum u svom životu, odnosno da ispuni život onim kvalitetima koji su opći, ljudski i humanistički, rekao je za Fenu Nenad Veličković, profesor na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, na današnjem predavanju na Akademiji političkog liderstva u Sarajevu.
Problem, ističe, nastaje kada neki drugi interesi počnu preuređivati polje obrazovanja za sebe i na kraju imamo djecu koja jedino mogu biti njihovi političari.
„Danas čovjek ne mora biti u parlamentu da bi bio političar, jer je praktično tko god glasa uključen u politiku. Činjenica je da mi odgajamo glasače u interesu onih kojih biramo, a ne odgajamo buduće ljude u njihovom interesu i interesu zajednice u kojoj oni žive“, rekao je Veličković.
Naglašava da nam je društvo danas loše, jer nam je bilo loše obrazovanje prije 20 godina.
Tko misli da to treba da se mijenja prije svega, kaže, treba da zna da se ništa značajno neće promijeniti ako sad krenemo u ozbiljne reforme.
„A tko bi htio da, ako su njihova djeca sad mala, da djeca njihove djece žive u boljem i sigurnijem društvu onda bi oni danas trebali da mijenjaju obrazovanje s veoma jasnim konceptom vrijednosti i idejom da obrazovanje treba da bude u interesu djeteta, a ne u interesu političkih stranaka“, rekao je Veličković.
Navodeći poslovicu „Dijete počne da se odgaja onda kada mu se roditelji rode“, kazao je da među roditeljima nemamo široku svijest o potrebi mijenjanja, jer roditelji u velikom broju nisu podvukli crtu šta su oni od škole dobili i koliko im je to bilo potrebno i da li bi neka drugačija škola za njihovu djecu bila potrebnija i korisnija.
Smatra da se o tome u medijima govori veoma rijetko, a da je obrnuto kojim slučajem onda bi se putem medija i roditelji vjerovatno educirali i mogla bi im se skrenuti pažnja o obrazovanju i građanska inicijativa bi bila izraženija, što bi značilo da bi reforma onda mogla biti uspješnija.
Njegovo predavanje zasnivalo se na analizi zakona, analizi obrazovanja kao državnog aparata, na pitanjima vrijednosti u obrazovanju i na diskusiji s polaznicima Akademije gdje oni vide sebe u tom problemu.
„Bio bih veoma zadovoljan kada bi učesnici Akademije shvatili da je obrazovanje ključno za reformu u društvu. Pošteno i odgovorno prema društvu bilo bi da ne zloupotrebljavaju obrazovanje sutra kad budu političari i u prilici da donose važne odluke“, rekao je Veličković Feni.