Frka, panika
Zurovac: Mediji šire paniku neprovjerenim informacijama
Tekst članka se nastavlja ispod banera
''Mediji u Bosni i Hercegovini moraju jako paziti da zadovolje etičke, profesionalne standarde informiranja i da ne "trče" kako bi bili prvi, nego najtočniji u izvještavanju'' izjavila je za Fenu izvršna direktorica Vijeća za tisak u BiH Ljiljana Zurovac.
Zurovac je to kazala u sklopu Desete škole medijske etike za studente novinarstva sa šest sveučilišta iz BiH, a koja je danas počela u Konjicu, u organizaciji Vijeća za tisak u BiH.
U programu škole, koja će se održavati do 27. studenoga, sudjeluju studenti sveučilišta iz Sarajeva, Istočnog Sarajeva, Tuzle, Mostara i Banje Luke.
''Kada je u pitanju medijska etika, stanje u BiH bi moglo biti bolje nego što je. Mi smo pored dugogodišnjih političkih i ekonomskih pritisaka na medije, koji uvelike ugrožavaju profesionalnost izvještavanja, i nažalost prilično razvijenom samocenzurom koju novinari primjenjuju u posljednje vrijeme, drastično preokupirani obaranjem profesionalnih standarda i utrkom za brzinom u objavi informacija, posebice na web portalima'' kazala je Zurovac.
Navela je primjer nedavnog izvještavanja bh. medija o terorizmu i terorističkim napadima gdje, kako je kazala, jedan portal objavi neprovjerenu vijest nakon čega onda drugi to kopiraju bez dodatnog provjeravanja i tako se neprofesionalna i netočna informacija širi ogromnom brzinom.
''Nakon par dana će se reći kako to nije bila točna vijest, ali greška i posljedice su učinjene jer se u takvim ekstremnim situacijama, kakva je ovih dana oko priče o terorizmu i strahu od njega, širi panika neprovjerenim ili neprofesionalnim informacijama. Znači, baš u takvim situacijama novinari moraju jako paziti da zadovolje etičke profesionalne standarde informiranja i da ne "trče" da budu prvi već da budu najtočniji'' kazala je Zurovac.
Tijekom Škole medijske etike, uz praktične vježbe i simulaciju rada Žalbenog povjerenstva Vijeća za tisak u BiH, održat će se predavanja o samoreguliranju medija, medijskoj etici, slobodi medija i slobodi govora, izvještavanju o osobama s invaliditetom, izvještavanju o događajima iz kulture.
Pored ostaloga, govorit će se i o radio novinarstvu, govoru mržnje kao zlouporabi slobode govora i posljedicama koje izaziva, mehanizmima zaštite novinara te o etici i odgovornosti novinskih agencija.
Kada su u pitanju novinske agencije, njihova odgovornost i medijska etika, Zurovac je kazala kako je njihova odgovornost ogromna te kako novinske agencije moraju biti apsolutno profesionalne i etične.
'' Ne možemo reći da se to baš uvijek događa, međutim, definitivno se ne može reći i da ne prate i da se ne trude biti profesionalne'' kazala je Zurovac, istaknuvši kako će se tijekom ovogodišnje Škole medijske etike održati predavanje o novinskim agencijama.
''Jedan od predavača je i direktor Federalne novinske agencije Faruk Borić koji će govoriti upravo o odgovornosti novinskih agencija jer je to ključno za profesionalnost'' kazala je Zurovac.
Pored Borića, predavanja će održati i Dario Novalić (Magazin Start BiH i portal startbih.info), Boro Kontić (Media Centar Sarajevo), Rubina Čengić (Magazin Start BiH), prof.dr. na Univerzitetu u Tuzli i Sarajevu Enes Osmančević, Alex Jagi (Antwerpen, Belgija), Dževdet Tuzlić (BHT1), Arman Fazlić i Una Alikadić (Udruga BH Novinari), Amna Alispahić i Ira Adilagić (My Ruight), Ljiljana Zurovac i Maida Bahto Kestendžić (Vijeće za tisak u BiH) i članovi Žalbenog povjerenstva Vijeća za tisak u BiH.
Vijeće za tisak u BiH do sada je realiziralo devet Škola medijske etike u kojima je naobrazbu u samoreguliranju medija i medijskoj etici steklo 316 studenata novinarstva iz BiH.
Škola medijske etike je besplatna za polaznike. Vijeće za tisak u BiH pokriva sve troškove, zahvaljujući partnerima - Veleposlanstvu Savezne Republike Njemačke u BiH, fondaciji National Endowment for Democracy - NED i organizaciji Civil Rights Defenders.