Istraživačko novinastvo
CIN u užem izboru za svjetsku nagradu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Novinar 'Centra za istraživačko novinarstvo' (CIN) Nino Bilajac ušao je u uži izbor za svjetsku nagradu za najboljeg mladog novinara, koju dodjeljuje britanska fondacija Thompson Foundation.
U konkurenciji je bilo 236 prijava iz 60 zemalja a samo deset novinara i novinarki ušlo je uži izbor. Žiri Fondacije će do kraja studenog izabrati troje najboljih kao i najboljeg među njima.
Uz novinara CIN-a u užem izboru su i novinari i novinarke iz Ukrajine, Nigerije, Gane, Sirije, Pakistana, Kenije, Šri Lanke i Indije.
Bilajac je tijekom proteklih godinu dana istraživao zapošljavanje i potrošnju novca u Zavodu zdravstvenog osiguranja Zeničko-dobojskog kantona te izaslanike i savjetnike u Parlamentu Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH).
Istraživačka priča, video-prilog te politički strip 'Lažni smještaj za dodatnu zaradu', na kojima je Bilajac radio zajedno s kolegicom Jelenom Jevtić, otkrivaju kako su izaslanici Doma naroda Parlamenta FBiH lažno prijavljivali smještaj u Sarajevu. Izaslanici koji žive u mjestima udaljenim preko 70 kilometara od Sarajeva imaju pravo mjesečno na 800 KM naknade za stan, odvojeni život i prijevoz.
CIN je otkrio da pojedini izaslanici ugovaraju najniže najamnine kako bi im ostalo što više novca od naknada. U velikom broju stanova koji su plaćeni za izaslanike u stvari žive drugi ljudi: stanodavci i njihove obitelji, djeca izaslanika ili drugi podstanari.
Neposredno nakon ove priče, objavljena je i priča o savjetnicima predsjedavajuće Doma naroda Parlamenta FBiH Lidije Bradare. Od osam savjetnika Bradara je čak pet zaposlila nezakonito.
Priče objavljena u kolovozu ove godine izazvale su veliku pažnju javnosti ali i pravosudnih organa.
Tužiteljstvo Kantona Sarajevo potvrdilo je da je na osnovu ove priče dvije priče pokrenulo istragu. Federalna uprava policije početkom ovog mjeseca zatražila je od Parlamenta dokumentaciju o izaslanicima i savjetnicima.