Velika dnevna potrošnja
Hoće li ChatGPT propasti zbog visokih troškova?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
OpenAI, studio za umjetnu inteligenciju koji je svojim chatbotom ChatGPT popularizirao umjetnu inteligenciju, navodno se suočava s financijskom krizom koja bi ga mogla dovesti do bankrota.
Prema izvješću časopisa Analytics India Magazine, OpenAI dnevno troši nevjerojatnih 700.000 dolara samo za pokretanje ChatGPT-a, jedne od svojih vodećih UI usluga.
Osipanje korisničke baze
Chatbot koji koristi moćan jezični model nazvan GPT može generirati realne i zanimljive razgovore o različitim temama. Međutim, unatoč svojim impresivnim mogućnostima, ChatGPT nije uspio generirati dovoljno prihoda da bi OpenAI pokrio svoje troškove. Studio je također pokušao unovčiti svoje novije verzije GPT-a, kao što su GPT-3.5 i GPT-4, ali s malo uspjeha, prenosi Bug.
Izvješće također otkriva da se posljednjih mjeseci korisnička baza OpenAI-ja stalno smanjuje. Prema SimilarWebu broj korisnika koji su u srpnju posjetili web stranicu ChatGPT pao za 12 posto u odnosu na lipanj, s 1,7 milijardi na 1,5 milijardi. Ta brojka ne uključuje korisnike koji koriste OpenAI API-je koji programerima omogućuju pristup i integraciju GPT-a u vlastite aplikacije.
Sukob unutar tvrtke
Međutim, OpenAI-jevi API-ji također se suočavaju s konkurencijom nekoliko velikih jezičnih modela otvorenog koda koji se mogu slobodno koristiti i mijenjati, kao što je LLaMA 2. Ti se modeli mogu prilagoditi potrebama korisnika, za razliku od OpenAI-jevih plaćenih i ograničenih verzija.
Izvještaj sugerira da postoji sukob između suosnivača i izvršnog direktora OpenAI-a Sama Altmana i ostatka studija. Dok je OpenAI usredotočen na stvaranje profita i razvoj naprednijih verzija GPT-a, Altman je glasno govorio o opasnostima i rizicima umjetne inteligencije, osobito ako je vlasti neće regulirati.
Neizvjesna budućnost
Altman je opetovano upozoravao da bi umjetna inteligencija mogla oduzeti milijune radnih mjesta i stvoriti društvene i etičke probleme ako ne bude kontrolirana i vođena ljudskim vrijednostima. Neki tehnološki stručnjaci čak su nagađali da Altman doživljava "Frankensteinov sindrom" u kojem žali što je stvorio čudovište koje ne može ukrotiti. Unatoč Altmanovoj zabrinutosti, OpenAI traži nove i bolje načine za unovčavanje svog GPT-4 modela, čije se objavljivanje očekuje uskoro. Međutim, tvrtka je daleko od profitabilnosti i gubici zbog razvoja ChatGPT-a sad premašuju 540 milijuna dolara.
Budućnost OpenAI-ja u ovom je trenutku neizvjesna. Studio je primio 10 milijardi dolara od Microsofta i nekih ulagača i ta ga je izdašna financijska injekcija održala na životu. Međutim, kako javlja Analytics India Magazine, projekcija OpenAI-ja o dosezanju godišnjeg prihoda od 200 milijuna dolara u 2023. i milijardu dolara u 2024. čini se totalno nerealnom.
Opcije za opstanak
Jedna od opcija za opstanak OpenAI-ja je da studio kupi neka velika tehnološka tvrtka ili konglomerat. To bi bila dobra izlazna strategija za sadašnje investitore. Problem su i kadrovi jer OpenAI muku muči sa zadržavanjem kadrova i privlačenjem novih talenata i stručnjaka.
Za razliku od većine drugih kompanija iz sektora, oni ne otpuštaju ljude, ali gube zaposlenike, i to one najbolje koje im preotima konkurencija i to ona s ogromnim zalihama novca kao što su Google i Meta, ali i Elon Musk koji najavljuje konkurentski chatbot TruthGPT. Musk je već kupio više od 10.000 NVIDIA GPU-ova za svoj UI projekt, plativši za njih više od 10 milijuna dolara.