Skandal nakon Facebooka
I podaci korisnika Twittera završili kod Cambridge Analytica?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Nakon što se Facebook našao na udaru zbog činjenice da je omogućio Cambridge Analytica da neovlašteno prikuplja podatke korisnika i koristi ih za ciljane oglase, čini se kako se pozornost okreće prema drugoj društvenoj mreži - Twitteru.
Istraživač sa Sveučilišta Cambridge, Aleksandr Kogan, koji je osmislio niz kvizova i tako prikupio gomilu podataka od korisnika Facebooka, čini se, imao je pristup i podacima korisnika Twittera.
Naime, Twtiter je sam priznao kako je Koganova tvrtka, Global Science Research 2015. godine imao pristup nasumičnom uzorku javnih tvitova objavljenih u periodu od prosinca 2014. do travnja 2015. godine, javlja Zimo.co.
Temeljeno na nedavnim izvješćima, obavili smo internu istragu i nismo pronašli nikakve tragove o pristupanju privatnim podacima o ljudima koji koriste Twitter, stoji u izjavi iz te društvene mreže u kojoj dodaju i kako je GSR platio za pristup podacima, no ne i koliko.
Twitter i inače ima praksu davanja odnosno prodavanja pristupa podacima u svom API-u (application programming interfaces) tvrtkama koje te podatke koriste za analizu nekih događaja, komentara korisnika ili korisničku podršku.
Kako bi tvrtke dobile pristup moraju objasniti kako planiraju koristiti podatke i tko će te podatke na kraju vidjeti odnosno dobiti izvještaj. Iz tvrtke ističu i kako ne prodaju privatne podatke odnosno poruke.
Nakon što je u javnost dospjela informacija o tome kako je Kogan prikupljao podatke korisnika Facebooka, pod posebno su povećalo stavljeni i Twitter te Google koji također u svojim bazama imaju gomile privatnih podataka svojih korisnika.
Twitter je u međuvremenu uklonio Cambridge Analytica i s njom povezane tvrtke iz popisa svojih oglašivača.