Posljedice su ozbiljne

Kako su filteri za uljepšavanje na TikToku uništili samopouzdanje mladih?

Dr. Claire Pescott s Univerziteta Južnog Walesa primijetila je da mlađa djeca, čak i desetogodišnjaci, izražavaju nezadovoljstvo svojim izgledom.
Sci-Tech / Internet | 06. 12. 2024. u 18:45 Bljesak.info | M.K.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Ovog tjedna TikTok je najavio nova globalna ograničenja za pristup filterima koji imitiraju učinke estetske kirurgije, posebno za djecu.

Tu su odluku donijeli nakon istraživanja provedenog među gotovo 200 tinejdžera i roditelja iz Ujedinjenog Kraljevstva, SAD-a i drugih zemalja, a ono je pokazalo da djevojke imaju nisko samopouzdanje zbog svojih online iskustava, piše The Guardian, a prenosi Faktor.

S gotovo milijardu korisnika, TikTok je samo jedan od kanala na kojima ovi efekti mogu imati dalekosežne posljedice.

Profesorica Sonia Livingstone s Londonske škole ekonomije upozorava da pritisci i društvena poređenja potaknuta manipuliranim slikama mogu imati ozbiljnije posljedice na mentalno zdravlje i izloženost nasilju.
"Vidimo sve više dokaza da se tinejdžerke osjećaju ranjivo zbog svog izgleda" kazala je.

Dr. Claire Pescott s Univerziteta Južnog Walesa primijetila je da mlađa djeca, čak i desetogodišnjaci, izražavaju nezadovoljstvo svojim izgledom. Jedno dijete joj je tijekom istraživanja reklo:
"Voljela bih da sada nosim filter."

Međutim ne slažu se svi s njihovim ograničavanjem. Olga Isupova, digitalna umjetnica koja izrađuje filtere, smatra da je "prilagođeno lice" postalo nužan dio online identiteta.

"Mnogi koriste društvene mreže ne samo iz zabave, već kao platformu za zaradu" - tvrdi ona.
Usprkos TikTokovim restrikcijama, problem neće biti brzo riješen. Prema britanskom regulatoru Ofcomu, jedno od petero djece između osam i 16 godina laže o svojim godinama zbog pristupa društvenim mrežama.

Prošlog mjeseca istraživanje provedeno među učenicama u Delhiju otkrilo je da većina djevojaka osjeća pad samopouzdanja nakon poređenja svoje stvarne slike s onom filtriranom.

Slične su zaključke donijela i istraživanja iz Belgije te povezuju upotrebu filtera s prihvaćanjem estetske kirurgije među adolescentima.

TikTok je u odgovoru na kritike naveo da će dodatno educirati kreatore filtera o nepredviđenim posljedicama određenih efekata te raditi na ograničenjima za mlađe korisnike.

Kopirati
Drag cursor here to close