Mijenjanje percepcije
Oznake koje osporavaju točnost twittova nemaju previše svrhe
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Čini se da označavanje naslova kao "spornih" - što je Twitterov pokazatelj potencijalno lažnih vijesti - nema dugoročnog utjecaja na te ocjene, pokazalo je istraživanje britanskog Sveučilišta York, objavljeno u časopisu PLOS ONE.
Povezanost izgleda i osobina
Prethodna istraživanja pokazala su da izgled lica osobe značajno utječe na percepciju drugih o njezinom karakteru te da na takve percepcije utječe poznavanje prijašnjih postupaka te osobe, javlja Bug.
No, ovo najnovije istraživanje sugerira da se naučene povezanosti između izgleda i osobina teško mijenjaju, čak i u svjetlu novih informacija o osobi, javlja Bug.
Istraživači su proveli dva eksperimenta u kojima je 128 sudionika gledalo izmišljene tweetove; svaki od njih upario je fotografiju umjetnom inteligencijom generiranog lica s naslovom vijesti koja tu osobu prikazuje u pozitivnom ili negativnom svjetlu.
Polovica tweetova označena su kao sporni. U prvom eksperimentu sudionici su odmah ocjenjivali vjerodostojnost lica, a u drugom nakon 10-minutne pauze.
Dugoročna percepcija
U prvom eksperimentu lica uparena s pozitivnim ili negativnim spornim naslovima percipirana su kao jednako pouzdana. Međutim, u drugom ekperimentu lica uparena s pozitivnim, ali spornim naslovima ocijenjena su vjerodostojnijima od onih uparenih s negativnim, ali spornim naslovima.
Ovi nalazi sugeriraju da oznake možda neće utjecati na dugoročnu percepciju ljudi o licima koja vide na Twitteru.
Ova bi analiza stoga mogla pridonijeti sve većoj zabrinutosti oko lažnih vijesti na društvenim mrežama i njihovog potencijala da utječu na mišljenja i akcije javnosti, uključujući ponašanje pri glasanju, upozoravaju istraživači.