Junk mail

Prije 45 godina poslan je prvi spam

Spam ili junk mail predstavlja za primatelja neželjenu elektroničku poštu koja može u velikom opsegu zatrpati njegov elektronički sandučić za primanje poruka, koja je usto i bezvrijedna i nenaručena pošta.
Sci-Tech / Internet | 03. 05. 2023. u 13:32 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Foto: Kaspersky.com / Ilustracija

Na današnji dan prije 45 godina, 3. svibnja 1978. poslana je prva spam poruka preko elektroničke pošte.

Počinitelj je bio Gary Thuerk, koji je poslao propagandni materijal na 293 različite adrese na tadašnjem ARPANET-u (prethodnica interneta, razvijena u okviru američkog ministarstva obrane).

Poslani materijal sadržavao je oglas za nova računala kompanije DEC (engl. Digital Equipment Corporation). Primatelji prvog spama bili su ljutiti, no cijeli je događaj ipak rezultirao povećanjem prodaje navedenih računala.

Naziv SPAM za takve poruke uzet je iz jednog Monty Pythonovog skeča, gdje je označavao vrstu jela u konzervi, sličnog mesnom doručku, koje se pojavljuje kao sastojak svih jela u jednom restoranu.

U Americi se doista proizvode konzerve SPAM-a, a samo ime je nastalo od kratice za SPiced hAM (hrv. začinjena šunka).

Video: 3rd May 1978: 3rd May 1978: The world's first ‘spam’ email sent by Gary Thuerk of Digital Equipment Corporation

Spam ili junk mail predstavlja za primatelja neželjenu elektroničku poštu koja može u velikom opsegu zatrpati njegov elektronički sandučić za primanje poruka, koja je usto i bezvrijedna i nenaručena pošta.

Neki njegovi oblici su lažne privatne poruke koje mogu voditi do pornografskih sadržaja, proizvodi za koje primatelji nisu imali interesa, reklame itd. Ukratko rečeno, spam je poruka koja se šalje primatelju bez njegovog dopuštenja, a koje vrlo često sadrže i prijevaru.

Postoje i druge vrste spama, poput spama u blogu, wikijima ili u chat sobama (većinom na IRC-u), a može biti riječ i o e-mail spamu, što je i najčešće. Osobe koje se bave spamom nazivaju se na engleskom jeziku "spammers".

U današnje vrijeme elektronički spam čini 80-85 % čitavog svjetskog prometa elektroničke pošte. Vodeći generator spama u svijetu je SAD (13,21 %), a slijede Kina (11,25 %), Vijetnam (9,85 %), Indija (7,02 %) i Njemačka (5,66 %).

Velik broj takvih poruka predstavlja i potencijalnu opasnost jer poruka može biti zaražena virusom, spywareom ili nekim drugim malicioznim kodom, te je najbolje takve poruke pokušati spriječiti programima koji štite od spama. Ako ipak uspiju pronaći put do računala, preporuka je da ih se trajno obriše bez otvaranja.

OPŠIRNIJE

Kopirati
Drag cursor here to close