Popis
Što su Hrvati najviše pretraživali u 2023.? Evo što kaže Google
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Na temelju pretraživanja tijekom 2023. godine, Google je objavio popis najtraženijih pojmova koji pruža jedinstveni uvid u najpopularnije trendove.
Ove su se godine u Hrvatskoj na Googleu najviše pretraživali pojmovi povezani s nogometom, pa je s tim sportom povezano pet od deset najpretraživanijih pojmova, a na prvom je mjestu utakmica 3. kola kvalifikacija za Ligu prvaka Dinamo - AEK.
Utakmice Vatrenih zauzela visoka mjesta
Utakmice Vatrenih u Ligi nacija i na kvalifikacijama za Euro zauzele su 4. (Hrvatska-Nizozemska), 5. (Hrvatska-Španjolska), 8. (Hrvatska-Turska) i 9. (Hrvatska-Wales) mjesto ljestvice najpretraživanijih pojmova u Hrvatskoj.
I dok su na prvom i drugom mjestu svjetskog popisa najgooglanijih pojmova filmovi "Barbie" i "Oppenheimer", na hrvatskom se našao samo "Oppenheimer", i to na drugom mjestu.
Treće mjesto zauzela je Aleksandra Prijović, na šestom je Izrael, na sedmom Tina Turner, a na desetom pojam "kune u eure", piše Hina.
Serije, filmovi, recepti...
Kako ističu iz Googlea, "goruća tema ove godine gledajući pojmove povezane s tehnologijom, igrama i mobilim uređajima bila je umjetna inteligencija o kojoj su mišljenja i dalje podijeljena". U toj je kategoriji korisnike najviše zanimao pojam ChatGPT, na drugom je mjestu iPhone 15, a na trećem Character ai.
Najčešće pretraživane televizijske serije u Hrvatskoj su "Južni vetar: Na granici", "Zlatni kavez" i "The Last of Us", među filmovima na prva tri mjesta su "Oppenheimer”, "Barbie" i "Sound of Freedom", a najgooglaniji reality showovi Brak na prvu, Survivor i Zadruga.
Cicvara, poke bowl i vafli najpretraživaniji su recepti, a najčešće se tražio odgovor na pitanja “što je parkour trik”, "što je šelak", "što je sisulja", "što je kibuc" i "što je hamas".
Tina Turner, Matthew Perry i Jasmin Stavros najčešće su pretraživane preminule osobe.
Google je ove godine proslavi 25. rođendan, a tim povodom ističu da su pretraživanja otkrila da postoji "zajednička znatiželja", odnosno da su diljem svijeta korisnici često bili inspirirani istim trenucima i tražili iste odgovore.