EDUS

BiH: 26 posto djece pod rizikom da neće razviti svoj puni potencijal

U okviru Studije 1 provedeno je istraživanje koje je obuhvatilo 1500 djece i njihovih roditelja širom BiH.
Sci-Tech / Obrazovanje | 28. 04. 2019. u 15:50 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Udruga „EDUS-Edukacija za sve“ godinama radi intenzivne, inovativne, znanstveno-zasnovane programe intervencije s djecom s poteškoćama u razvoju uzrasta od 18 mjeseci do šest godina.

U proteklih osam godina tisuća djece je prošlo kroz EDUS programe, te su iskustva pokazala da u Bosni i Hercegovini nedostaju osnovni instrumenti za praćenje razvoja djeteta, ranu detekciju i dijagnostiku razvojnih kašnjenja i poremećaja, kao i alati za efektivnu intervenciju koja bi za rezultat imala ispunjenje potencijala svakog djeteta.

Udruga „EDUS-Edukacija za sve“ je posljednje dvije godine provelo tri velike naučne studije uz financijsku podršku Programa podrške marginaliziranim grupama (PPMG) Američke agencije za međunarodnu suradnju (USAID) u sklopu projekta „Unapređenje statusa djece s poteškoćama u razvoju u BiH“, priopćeno je iz EDUS-a.

U okviru Studije 1 provedeno je istraživanje koje je obuhvatilo 1500 djece i njihovih roditelja širom BiH.

Rezultat istraživanja je EDUS razvojna bihevioralna skala II, prvi validirani bosanskohercegovački instrument namijenjen praćenju razvoja djece i detekciji odstupanja u skladu s normama razvoja u BiH.

''Iako su instrumenti za praćenje razvoja i detekciju odstupanja u razvoju djece standard u razvijenim zemljama, u Bosni i Hercegovini nije postojao takav instrument, sve dok nismo kreirali EDUS razvojne bihevioralne skale koje su pokazale da je 26 posto djece pod rizikom da neće razviti svoj puni potencijal'', rekla je voditeljica istraživačkog tima na projektu Nirvana Pištoljević.

U okviru Studije 2 razvijen je EDUS Protokol za skrining autizma za podršku stručnjacima u dijagnostičkom procesu, s obzirom na to da je istraživanje pokazalo da proces dobivanja dijagnoze traje duže od 18 mjeseci.

Izradu Protokola za skrining autizma pomogao je dječji psihijatar Mohammad Ghazziudin (Univerzitet u Michiganu, SAD).

''U većini razvijenih zemalja, autizam se može detektirati već s 18 mjeseci, a dijagnosticirati s dvije godine s validnim mjernim instrumentima. Nažalost, takvi alati često nisu dostupni u zemljama u razvoju s manjkom resursa, što na kraju rezultira odgodom ili pogrešnom dijagnozom. Pravovremena dijagnoza autizma važna je jer može dovesti do rane intervencije, smanjiti efekt poteškoće, poboljšati ishod i smanjiti teret za porodicu, ali i državu'', kazao je Ghazziudin i dodao da su „kako bi olakšali ovaj proces, kreirali EDUS Protokol za skrining autizma koji se sastoji od skala procjene ponašanja uz strukturirane intervjue.

U okviru Studije 3 uspoređena su tri tipa intervencije za djecu s poteškoćama u razvoju, prisutna u BiH, kako bi zaključili koji tip intervencije daje najbolje rezultate za razvoj djece.

Istraživanje je potvrdilo ono što govore svjetski standardi, a to je da je potrebno najmanje pet sati intenzivnog rada s djetetom dnevno da bi se postigao vidan napredak.

Naime, djeca u ovakvom programu su za pet mjeseci imala duplo veći napredak od djece koja su pohađala programe zasnovane na tradicionalnim modelima intervencije, priopćeno je iz EDUS-a.

Kopirati
Drag cursor here to close