''Škole 21. stoljeća''
Britanci daju 10 milijuna funti za inovativno obrazovanje na Zapadnom Balkanu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Vlada Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske izdvojila je 10 milijuna funti za program "Škole za 21. stoljeće" u okviru kojeg će više od milijun učenika iz zemalja zapadnog Balkana imati priliku učiti kritičke vještine mišljenja, rješavanja problema i kodiranja.
Ciljevi tog programa predstavljani su danas u Sarajevu, a kako je istaknuto relevantne obrazovne institucije u šest zemalja regije omogućit će djeci uzrasta od 10 do 15 godina učenje na zabavan, interaktivan i inovativan način.
Programom koji između ostaloga ima za cilj pripremiti mladu generaciju za budućnost, planirano je da sve osnovne škole na području zapadnog Balkana dobiju micro:bit uređaje (ručna računala) koji će mladima omogućiti usvajanje znanja o kodiranju.
Kako je napomenuto u digitalnom sektoru postoji veliki broj upražnjenih radnih mjesta, a prema istraživanjima poslovi budućnosti upravo su u IT industriji, gdje su zanimanja poput analitičara koji se bave podacima te developeri softvera i aplikacija vrlo tražena.
British Council osmislio je taj program, a direktorica za Bosnu i Hercegovinu Larisa Halilović pojasnila je da će se na taj način osposobiti mladi ljudi i nastavnici za zanimanja budućnosti, dodajući da će u program u BiH biti uključeno 565 škola.
''Program je već počeo, danas ga samo službeno prezentiramo. Planiramo raditi u fazama imajući u vidu činjenicu da je obrazovni sustav u BiH prilično segmentiran, a važno nam je ostvariti suradnju sa svim ministarstvima i obrazovnim institucijama u BiH'', istaknula je Halilović.
Veleposlanik Ujedinjenog Kraljevstva u BiH Matthew Field kazao je da je to najveća investicija Vlade kada je u pitanju obrazovanje u BiH i zemljama zapadnog Balkana i u okviru njega dat će se podrška, resursi i oprema svim osnovnim školama.
Podsjetio je da je Ujedinjeno Kraljevstvo lider u polju računalnih znanosti u obrazovanju zbog čega je izrazio zadovoljstvo što će moći ta znanja i iskustva podijeliti u ovom regiji, investirajući tako u obrazovanje i bolju budućnost ekonomija u svakoj od zemalja.
Ministrica prosvjete i kulture u Vladi Republike Srpske Natalija Trivić i ministar znanosti, prosvjete, kulture i sporta u Vladi Hercegobosanske županije Petar Galić najavili su na događaju da će škole raditi na implementiraju novih metoda učenja u osnovnim školama RS-a, odnosno HBŽ-a.
Jedan od očekivanih rezultata tog trogodišnjeg programa je da direktori u svim osnovnim školama podrže uvođenje inovativnih metoda u nastavu i motiviraju nastavnike da ih primjenjuju u učionicama.
Tijekom predstavljanja programa u isto vrijeme organizirano je i natjecanje učenika osnovnih škola u kodiranju.