Praktična nastava
Dilberović: Kabineti u školama loše opremljeni, a to utječe na znanje učenika
Tekst članka se nastavlja ispod banera
''Izvođenje praktične nastave je problem za sebe, s obzirom da su u našim školama kabineti praktične nastave loše opremljeni ili su opremljeni zastarjelom opremom, a što izravno utječe na razinu znanja i vještina koji učenici dobivaju u tim školama'', kazala je to federalna ministrica obrazovanja i znanosti Elvira Dilberović.
Ministrica je to u ponedjeljak rekla sudujući na konferenciji sa fokusom na učinkoviti proces upravljanja kvalitetom te upravljanjem promjenama u srednjim stručnim/tehničkim školama, koja se održala u Sarajevu.
Pročitajte još
Zbog problema sa praktičnom nastavom, naveli su, ministarstvo kontinuirano pruža podršku poboljšanju uvjeta rada odgojno-obrazovnih ustanova, a koncipiran je i poseban program podrške koji se, prije svega, odnosi na opremanje kabineta praktične nastave, dodala je Dilberović.
Osvrnula se na nedavno provedeno PISA istraživanje.
''Aktivnosti koje se poduzimaju na poboljšanju kvalitete srednjeg stručnog obrazovanja i obuke posebno dobivaju na značaju u svjetlu rezultata PISA 2018 istraživanja, prema kojem su najlošije rezultate u Bosni i Hercegovini ostvarili učenici srednjih stručnih škola u trogodišnjem trajanju, a učenici srednjih tehničkih i srodnih škola u četverogodišnjem trajanju su također ostvarili lošije rezultate od učenika gimnazije'', rekla je ministrica te ponovila opredijeljenost ministarstva da kontinuirano radi na poboljšanju kvalitete obrazovanja, te provođenju obrazovne reforme na svim razinama.
Tako se i programi srednjeg stručnog obrazovanja, navodi ona, revidiraju u skladu sa reformom ovog razina obrazovanja, u okviru koje se provode modularni nastavni planovi i programi koji imaju za cilj bolje prilagođavanje kvalifikacija potrebama tržišta rada. Međutim, njihova primjena je, tvrdi, neujednačena po županijama.
Skup na kojemu je sudjelovala organizirao je KulturKontakt Austria, u okviru regionalnog projekta ''Učinkovito osiguranje kvalitete kroz uspješno upravljanje promjenama – izgradnja kapaciteta za direktore/ice srednjih stručnih/tehničkih škola'' kojemu je ministrica Dilberović izrazila podršku.
Inače, opći cilj ovog regionalnog projekta je poboljšanje kvalitete srednjeg stručnog obrazovanja u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Srbiji kroz povećanje učinkovitosti upravljanja kvalitetom na nivou srednjih stručnih škola. A na ovoj konferenciji u Sarajevu razmatran je njegov trenutni status te predstavljeni dosadašnji projektni rezultati, priopćeno je iz federalnog ministarstva.