Ljevica, desnica...
Hrvatska: Podijeljena stajališta o Rodnim studijima
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Desna oporba u Hrvatskoj protivi se uvođenju Rodnih studija na Filozofskom fakultetu i zagovara deratifikaciju Istanbulske konvencije.
Smatraju da Rodni studiji promoviraju "suludu rodnu ideologiju" i da nema mjesta za njih na fakultetima. Također tvrde da se konvencija ignorira i da joj treba povući podršku.
Lijeva oporba, nasuprot tome, podržava uvođenje Rodnih studija i naglašava važnost Istanbulske konvencije u borbi protiv nasilja nad ženama i u obitelji.
Smatraju da Rodni studiji pridonose razumijevanju i unapređenju rodne ravnopravnosti te da je konvencija prostor slobode, jednakosti i uvažavanja svih ljudskih bića, bez obzira na spol ili rod.
"Rodni studiji promoviraju suludu rodnu ideologiju i ne bi trebali biti dio akademske zajednice. Trebamo se protiviti uvođenju programa koji podrivaju tradicionalne vrijednosti obitelji. Istanbulska konvencija se ignorira u našem društvu i trebamo je deratificirati jer ne doprinosi zaštiti obitelji i tradicionalnih vrijednosti koje dijelimo s našim biračkim tijelom", kazao je Mostov Nikola Grmoja.
"Rodni studiji su ključni za razumijevanje i promicanje rodne ravnopravnosti u našem društvu. Njihovo uvođenje na Filozofskom fakultetu će doprinijeti stvaranju društva jednakosti i uvažavanja.
"Istanbulska konvencija je važan instrument za borbu protiv nasilja nad ženama i obiteljskog nasilja. Važno je da se provodi kroz edukaciju i prevenciju kako bismo zaštitili sve građane bez obzira na njihov spol ili rod", mišljenja je hrvatska ljevica.
Podsjetimo, zagrebački Filozofski fakultet je završio vrednovanje za 100 novih i reformiranih studijskih programa, uključujući Rodne studije na diplomskoj razini.
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih treba donijeti konačnu odluku o akreditaciji.
Na godišnjoj razini, Rodne studije će upisivati 20 studenata, s mogućnošću pohađanja kolegija za još 30 studenata. Interes za studijem je velik, što pokazuje i prethodna anketa. Program nudi raznolike kolegije poput feminističke teorije, rodne povijesti i feminističke metodologije, uz mogućnost učenja na stranim jezicima.
Studij nudi perspektivne karijerne puteve u ljudskim pravima, javnoj upravi, nevladinim organizacijama, medijima, umjetnosti i obrazovanju, odražavajući potrebu za analizom i ispravljanjem rodne nejednakosti u Hrvatskoj.