Bez konkretnih pomaka
Iz drugog pokušaja - Sindikati Sveučilišta održali sastanak s vodstvom Rektorata
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Članovi Sindikata Sveučilišta u Mostaru održali su danas sastanak s vodstvom rektorata Sveučilišta u Mostaru, saznaje Bljesak.info.
Po informacijama koje smo dobili, sastanak je bio bez konkretnih zaključaka i napretka.
Podsjetimo, prvi najavljeni sastanak Sindikata Sveučilišta u Mostaru koji se trebao održati 12. studenog nije održan.
Naknadno su članovi Sindikata medijima potvrdili da je sastanak otkazan.
''Sastanku nije nazočio rektor Sveučilišta. Iz tog razloga sastanak nije ni održan. O svim daljnjim aktivnostima Sindikata redovno ćemo kao i do sada informirati medije'', kratko su naveli iz Sindikata.
U svom pozivu za sastanak s rektorom Tomićem, Sindikat Sveučilišta u Mostaru ranije je zatražio povećanje plaća za uposlenike mostarskog sveučilišta.
Sindikat traži izjednačavanje startne osnovice za obračun osnovne plaće za sve djelatnike Sveučilišta u Mostaru, kako bi one bile jednake na svim ustrojbenim jedinicama, kao i da osnovica za obračun osnovne plaće iznosi 638,09 KM, što je osnovica svih proračunskih korisnika u Hercegovačko-neretvanskoj županiji.
Iz Sindikata su naveli kako zaposlenici mostarskog sveučilišta imaju najniže plaće od svih javnih univerziteta u Bosni i Hercegovini.
Podsjetimo, nakon upozorenja sindikata još prije nekoliko mjeseci o problemima financiranjadugo je trajala šutnja ''s druge strane''. Kasnije se oglasio i rektor Sveučilišta u Mostaru, Zoran Tomić, koji je priznao u pismu djelatnicima Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije da je financijski model Sveučilišta dugoročno neodrživ.
Fakultetima je isplaćeno više novca nego što Sveučilište dobiva od osnivača, a razlika je pokrivena kreditima. Glavni izvor prihoda su školarine, dok osnivači osiguravaju samo 22% prihoda, navedeno je tada.
Djelatnici Fakulteta održali su štrajk upozorenja zbog niskih plaća i lošeg financiranja, naglašavajući kako teret financiranja Sveučilišta nepravedno pada na studente i njihove roditelje.
Iako Rektorat često i vješto ignorira medijske upite u javnosti se pojavljuje dijeleći posebna priznanja, većinom političarima. No dok se organiziraju svečane ceremonije, o statusu radnika nema riječi.