PRONI
Mladi u Mostaru govorili o problemima u svojim lokalnim zajednicama
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Druga ovogodišnja PRONI omladinska konferencija održana je u petak u Mostaru, a okupila je aktiviste iz PRONI omladinskih klubova iz Sarajeva, Trebinja i Mostara i goste predavače iz Zenice.
Konferencija je održana s ciljem da se mladi iz tih bh. gradova upoznaju s radom Centra u zajednici Orahovica, kao primjerom dobre prakse u radu s mladima.
Mapiranje zajednice
Pored toga, mladi su imali priliku i zajedno raditi na mapiranju zajednice, odnosno problema s kojima se suočavaju u već spomenutim lokalnim zajednicama.
Koordinatorica PRONI Omladinskog kluba Mostar Adina Halilović kazala je kako je cilj konferencije ukazati na potrebnu suradnju između mjesnih zajednica i omladinskih organizacija.
''Smatramo da uloga mjesnih zajednica, na neki način, nije dovoljno iskorištena, a samim tim nije ni prepoznata u društvu, iako može biti jedan od ključnih aktera za rad na problemima mladih ili njihovom boljem položaju'', naglasila je.
Govoreći o položaju mladih u BiH, Halilović je istaknula kako je taj položaj kao i suradnja s mjesnim zajednicama u nekim regijama jako dobra, spomenuvši pritom MZ Orahovica gdje su mladi, ulaskom u Vijeće Mjesne zajednice uradili, kako kaže, puno dobrih stvari za poboljšanje položaja mladih.
Spomenula je i Brčko distrikt, kazavši kako je Distrikt bio jedan od ključnih aktera prilikom pokretanja mreže omladinskih klubova, koja već sada u Brčkom broji više od 20 klubova.
''Kroz mrežu omladinskih klubova u cijeloj zemlji, koja broji oko 40 klubova, možemo vidjeti da postoje mladi koji žele da rade, ali samo treba pronaći jednostavan način da im pristupimo i omogućimo informacije koji onda oni mogu iskoristi na najbolji mogući način'', naglasila je.
Predstavljajući primjer dobre prakse omladinskog aktivizma, Džemaludin Valentić iz MZ Orahovica (Zenica), spomenuo je kako su mladi iz te mjesne zajednice, nakon ulaska u tamošnje vijeće, pokrenuli i napravili niz dobrih projekta kako za sve građane tako i za mlade u spomenutoj lokalnoj zajednici.
Potrebe mladih
''Renovirane su i opremljene prostorije Društvenog doma u kojem je napravljena multimedijalna dvorana s računalskim centrom i knjižnicom, te konferencijskom dvorana, a i osposobljena je besplatna teretana za mlade'', naglasio je.
Naveo je kako je sama ideja projekta bila da se mladi okupe oko jednog mjesta od kojeg onda kreću ideje i projekti. PRONI Centar za omladinski razvoj će u narednom periodu, kao i do sada, svoj rad nastojati usmjeriti na doprinos rješavanju tih problema, istovremeno stavljajući potrebe mladih na vrh liste prioriteta.
PRONI Centar za omladinski razvoj je prvu omladinsku konferenciju održao 27. svibnja u Prijedoru kojoj su prisustvovali mladi iz Bihaća, Cazina, Prijedora, Banja Luke i Bosanskog Petrovca.
Planirano je i održavanje treće omladinske konferencije u Sarajevu ovog mjeseca.
Konferencija se realizira kroz projekat YouVolution 2.0: Expanding and Consolidating Youth Platforms and Networks koji je podržan od strane programa Bosnia and Herzegovina Resilience Initiative (BHRI), koji provodi Međunarodna organizacija za migracije (IOM Bosnia and Herzegovina), uz financijsku podršku Američke agencije za međunarodni razvoj USAID.
Inače, na konferenciji u Mostaru sudjelovalo oko 25 mladih koji rade na poboljšanju položaja mladih u svim dijelovima BiH.