Inicijativa građanki/na

Mostar: Započeo projekt "Ne lajkam i ne dijelim nasilje"

U sklopu projekta realizirane su dvije interaktivne radionice za voditelje OI Stari grad Mostar.
Sci-Tech / Obrazovanje | 01. 11. 2024. u 09:31 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Inicijativa građanki/na Mostar počela je s realizacijom projekta "Ne lajkam i ne dijelim nasilje", koji se provodi uz financijsku pomoć i podršku Grada Mostara.

U sklopu projekta realizirane su dvije interaktivne radionice za voditelje OI Stari grad Mostar.

Projekt ima za cilj smanjenje vršnjačkog nasilja korištenjem multidisciplinarnog pristupa, a radionice su održane u OI Stari grad Mostar pod vodstvom psihologinje Edite Pajić i profesoricom s Fakulteta zdravstvenih studija Univerziteta u Sarajevu Zareme Obradović.

Problematika vršnjačkog nasilja

Ovaj projekt je od iznimne važnosti jer se izravno bavi problematikom vršnjačkog nasilja u online okruženju, koje je sve prisutnije među mladima.

Kroz interaktivne radionice, sudionici su dobili alate za prepoznavanje i prevenciju nasilja, što će doprinijeti stvaranju sigurnijeg okruženja.

Pajić je istaknula kako su predavanja i radionice obilježile visoku razinu zainteresiranih sudionika za temu, kao i aktivno sudjelovanje za vrijeme radionice.

Foto: PR / Inicijativa građanki/na Mostar

"Sudionici su dijelili iskustva bilo da su oni doživjeli neku vrstu nasilja ili njihovi poznanici. Složili smo se da je nažalost nasilje prisutno u našem gradu, da je neophodna edukacija za djecu i mlade, ali i roditelje i sve profesionalce koji su u direktnom radu s njima", rekla je Pajić.

Edukacija i prevencija

Profesorica Obradović istaknula je zadovoljstvo što je imala priliku sudjelovati u edukaciji, posebno među Izviđačima koje smatra da su za djecu od velikog značaja.

"Druženje u Odredu izviđača je veoma važno za njihovo odrastanje, tu imaju prijatelje s kojim dijele sve što im se događa, a istovremeno Odred im pruža mogućnosti za različite sadržaje i stvarna druženja te im nisu potrebni fiktivni prijatelji s kojim bi se samo mogli družiti preko društvenih mreža", kazala je Obradović.

Izvršna direktorica IGM-a Ifeta Ćesir-Škoro rekla je kako je njihov cilj osnažiti mlade i njihove voditelje kako bi zajedno radili na smanjenju nasilja zajednici.

"Edukacija i prevencija su ključni koraci prema izgradnji društva bez nasilja", izjavila je Ćesir-Škoro.

Projekt "Ne lajkam i ne dijelim nasilje" planira postići konkretne rezultate u obliku povećane svijesti i smanjenja incidencija vršnjačkog nasilja. U budućnosti planiraju održati dodatne radionice za voditelje kao i za djecu iz ovog odred, navodi se u priopćenju.

Kopirati
Drag cursor here to close