Nezainteresiranost

Mostar: Drugu gimnaziju upisalo upola manje učenika od planiranog

''Mislim da će ovakvim odnosom djece prema gimanzijama oslabiti interes za upis na fakultet", kazao je Ćamil Tabaković, direktor Druge gimnazije Mostar.
Sci-Tech / Obrazovanje | 23. 06. 2020. u 19:40 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U tijeku su upisni rokovi u srednje škole, a nova školska godina - donosi i nove probleme. Školskim hodnicima od rujna će šetati manje učenika nego inače, posebno će to biti primjetno u Hercegovačko-neretvanskoj županiji. Neke škole koje su trebale upisati 80 učenika u prve razrede, upisale su tek 40, upola manje. Tu nastaju probemi, kako organizirati nastavu sa malo učenika, a mnogo nastavnika.

Slabiji interes za gimnazije i fakultete

Iako se radi o najuspješnijoj školi u Hercegovačko-neretvanskoj županiji, koja je za narednu školsku godinu predvidjela i nove smjerove - mostarsku Drugu gimnaziju je upisalo 50 posto manje učenika nego je planirano. Planirana su četiri odjeljenja sa po 20 učenika, a sad je pitanje - hoće li se moći oformiti i tri odjeljenja, javlja N1.

"Neke škole nemaju problem, neke škole su upisale maksimalnu kvotu, ali to su obično škole gdje se može dobiti posao neposredno nakon srednje škole ili gdje se može dobiti posao u inozemstvu. Mislim da ovakvim odnosom djece prema gimanzijama će oslabiti interes za upis na fakultet", kazao je Ćamil Tabaković, direktor Druge gimnazije Mostar.

Za razliku od gimnazija, kapaciteti medicinskih i tehničkih škola su popunjeni. Shodno situaciji, može doći do problema u cijelom sustavu. Prijeti opasnost od tehnološkog viška, ističu u Zavodu za školstvo. Od resornog ministarstva će tražiti izmjenu pravilnika, odnosno smanjenje broja učenika u odjeljenjima.

"Po raspoloživom broju učenika, moglo bi se zadržati isti broj odjela, ako bi u razredu bilo 15 učenika. Po standardu je 18, a ako gledamo europske standarde, onda bi to bilo čak i bolje. Ipak bi trebalo da se u okviru jednog školskog sata - nastavnik, učitelj može posvetiti makar po 2-3 minute jednom učeniku", kazao je Željko Ćorić, Zavod za školstvo Mostar.

Nije problem

Ministar odgovara - prerano je donositi zaključke, jer rokovi još traju. Kaže da je smanjenje učenika trend, ne samo u Bosni i Hercegovini i dodaje, rješenje će se već pronaći.

"Manjak učenika je globalnu problem, nije to samo u Bosni i Hercegovini i HNŽ, to je u svim zemljama svijeta, tako da ćemo se mi nositi sa tim problemom, kako smo se i do sada nosili. I prethodnih godina smo mi imali probleme koje smo rješavali, podsjećam da smo imali prošle godine problem u školama sa učenicima koji pohađaju nastavu na hrvatskom jeziku, zbog prelaza iz osmogodišnjeg u devetogodišnje, pa smo i tu rješavali probleme", pojasnio je Rašid Hadžović, ministar obrazovanja HNŽ.

Rješenje će se pronaći, jer ovaj problem nije novi u ovom dijelu zemlje. No, nedostatak školaraca je primjetan, veliki broj njih više ne živi u ovoj zemlji.

Brojne školske učionice i klupe će , vrlo jasno, od rujna ostati poluprazne. Tel sad je došao na naplatu generalno manji broj učenika, ali i odlazak cijelih obitelji izvan granica Bosne i Hercegovine.

Kopirati
Drag cursor here to close