Mostar, Široki, Ljubuški, Čapljina...
Studentice u više hercegovačkih gradova poručile: Nije svaki invaliditet vidljiv
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Studenti edukacijske rehabilitacije obilježili su Međunarodni dan osoba s invaliditetom u ime Kluba studenata edukacijske rehabilitacije ''ERGO'', koji djeluje pri Fakultetu prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaru.
Iako epidemiološka situacija priječi puno dobrih projekata, studenti su ipak pronašli prikladan način da svoje ideje prilagode i obilježe ovaj znameniti događaj: podijelili su se po gradovima diljem Hercegovine i upoznali svoje sugrađane s osobama s invaliditetom, ali i radom edukacijskih rehabilitatora.
Prolaznici koji su se zatekli u Mostaru u Mepas Mallu ili TC Piramida, u Ljubuškom i Širokom Brijegu u prostoru Namexa, ispred robne kuće u Čapljini te u Čitluku u PC Mališić i Park&Shopu, dobili su informativne letke, koje su studenti u potpunosti sami osmislili i realizirali, kao i poneki slatkiš i motivacijsku poruku.
Tema ovogodišnjeg obilježavanja bila je ''Nije svaki invaliditet vidljiv'', čime se želi ukazati na osobe koje imaju neurološke poremećaje, kronične bolesti, psihička oboljenja, oštećenja vida, oštećenja sluha, teškoće učenja i sl.
Takve osobe često su stigmatizirane i marginalizirane zbog nekih ponašanja koja ispoljavaju, a koja nisu naočigled društveno prihvatljiva. Najveći problem u shvaćanjima kod osoba tipične populacije leži u tome što mnogi prihvaćaju invaliditet samo ako je motoričke prirode, odnosno ako osoba koristi invalidska kolica ili druga pomagala zbog otežanog kretanja – invaliditet koji jest vidljiv – dok onaj nevidljivi ne preispituju, ne razumiju i ne traže uzrok ponašanja pojedine osobe, već etiketiraju osobu i zanemare njezino postojanje i potencijal koji ima u sebi.
Naravno, uvijek ima ljudi otvorena srca i uma koji su spremni educirati se i doznati nešto novo, a takvi su bili mnogi prolaznici s kojima su se studenti susretali.
Studenti ističu kako ih osobito veseli što je bilo i onih koji su, znajući gdje i kada ih mogu pronaći, došli s pripremljenim pitanjima i upustili se u kvalitetan razgovor. Pitanja su, kažu, jako važna jer pomažu članovima Kluba da se upoznaju s razmišljanjima i brigama svojih sugrađana i usmjere svoju djelatnost k rješavanju pitanja vezanih uz struku.
Također, osim interaktivno-informativnog dijela obilježavanja, studenti su pripremili video sačinjen od tri intervjua s trima osobama s invaliditetom u kojima sugovornici Slavko, Ivica i Aldijana govore o svojoj svakodnevici, željama, strahovima, ugodnim i neugodnim iskustvima s nepoznatim osobama te o poslu koji obavljaju.
Rad Kluba studenata edukacijske rehabilitacije ''ERGO'' možete pratiti na Facebook stranici te Instagram profilu.
Svaki tjedan donose zanimljivu temu koju izlože kroz priču iz života osobe s invaliditetom, roditelja ili stručnjaka, kroz savjete i spoznaje, razlučivanje čestih mitova i upoznavanje s udrugama i ustanovama, a ono što ponosno ističu je to da su sve osobe i ustanove s kojima surađuju isključivo iz Bosne i Hercegovine – države koja ima mnogo prostora za razvoj struke edukacijske rehabilitacije i unaprjeđenje kvalitete života i ostvarivanja prava osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju, priopćili su iz udruge ERGO.