Opremanje prvašića školskim knjigama košta pola marke dnevno
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Do početka školske godine ostalo je još samo nekoliko dana, a školarci i roditelji još uvijek su u potrazi za priborom. S obzirom da živimo u Bosni i Hercegovini, u kojoj ništa nije besplatno, pa ni udžbenici za osnovce, roditelji se hvataju za glavu zbog cijena opremanja školaraca, a posebice se žale na cijene knjiga.
Podaci o cijenama kompleta udžbenika za osnovce do petog razreda koje smo zatražili od nakladnika, kažu kako komplet radnih materijala za prvašića minimalno košta 87,20KM dok bi najskuplja opcija bila 105,20KM.
Cijene ovise od izdavača, ali učitelji većinom kombiniraju više njih pa roditelji većinom izbjegnu maksimalnu cijenu.
Prvašići imaju pet predmeta, a radne bilježnice koštaju po 10 KM, a najskuplja verzija je 12 KM.
Za sve predmete u prvom razredu većinom je potrebna po jedna bilježnica, a prosječna cijena bilježnice je 1KM.
Puna trodijelna pernica košta oko 20KM. Školska torba, može koštati od 20 KM ali i preko 100, a mi ćemo uzeti cijenu prosječne torbe, a to je 40KM.
Dakle, opremanje prvašića školskim materijalom košta otprilike 170 KM.
''Godinama se potencira priča da su knjige skupe, pogotovo da su skupe i nepotrebne radne bilježnice. Radne bilježnice su iznimno korisne, dakle za prvi razred djeca dobiju radni materijal u koji crtaju. Učitelj koji ima 25 učenika u razredu, pomaže učenicima da nacrtaju, napišu slova, oboje, dakle djeca ne moraju prepisivati s ploče, već odmah rade zadatke'', rekla nam je u razgovoru jedna prosvjetna djelatnica, koja je željela ostati anonimna.
Kaže kako je to veliko olakšanje i učenicima i nastavnicima.
''Ne znam možete li se sjetiti kada ste vi išli u školu, pa ste stalno morali prepisivati zadatke s ploče, pa ne stignete prepisati, onda manje i uradite, a učitelj vam se ne stigne posvetiti. Sada je ovo puno lakše za djecu. Smisao ovih radnih bilježnica nije da se 'izvlače pare' kako to roditelji često nazivaju, nego da se pomogne djetetu da svlada gradivo na školskom satu. Znači, dijete umjesto da nacrta tri lika, može nacrtati i deset likova. To je jedini cilj radnih bilježnica, a sve ostalo hoće li, kako i koliko znaja usvojiti ovisi od učenika i učitelja'', dodala je.
Da sumiramo, opremanje prvašića školskim priborom, košta roditelje pola konvertibilne marke dnevno u godini dana.
Cijene kompleta udžbenika za drugi razred osnovne škole u najskupljoj verziji koštaju 150 KM, dok za treći, četvrti i peti razred koštaju oko 180KM.
Naravno, uz školske udžbenike i radne bilježnice, potrebno je djecu opremiti i drugim školskim materijalom, koji se često nabavlja ''u hodu'', a tu je i nova garderoba... Neki će reći da opremanje školarca nije skupo a da smo mi samo siromašni.