120 godina postojanja
Promovirana monografija osnovne škole ''Bijelo Polje'' Potoci
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ovih dana Osnovna škola ''Bijelo Polje'' Potoci proslavlja 120 godina svog postojanja.
U sklopu Dana otvorenih vrata, Škola je upriličila niz značajnih manifestacija, između ostalog, sportske aktivnosti i Likovnu koloniju učenika osnovnih škola Grada Mostara.
Ali rijetki su, neponovljivi i posebni trenuci u kojima čovjek istovremeno osjeća sve: čast ,zadovoljstvo i ponos što ima priliku biti dijelom svečanosti,kakva je upriličena u Kulturnom centru na Potocima.
Povod je promocija Monografije OŠ ''Bijelo Polje'',koja proslavlja svoj veliki jubilej - 120 zlatnih godina obrazovanja na ovom području.
Sala Kulturnog centra bila je prepuna uzvanika predstavnika kulturnog i javnog života ovog Kantona. Tim nastavnika ove Škole upustio se u jedan jako vrijedan poduhvat -objediniti i tako sačuvati i otrgnuti od zaborava sva važna razdoblja ove ustanove u jedno pisano svjedočanstvo.
Rezultat tog cjelogodišnjeg neprekidnog rada jeste baš spomenuta monografija.
Škola je zasigurno dio šire lokalne zajednice, pa pisati o njoj znači istovremeno govoriti i pisati o životu stanovnika ovog kraja kroz pojedina povijesna razdoblja.
Moderator promocije bio je novinar Adi Bebanić,koji je svoja temeljna znanja stekao baš u ovoj ustanovi.
Direktorica Škole, Azra Šoše, upoznala je prisutne sa načinom na koji se došlo do ideje da se uradi ovako jedan zahtjevan posao.
Prisutnima se takođe obratio i ministar obrazovanja, znanosti, kulture i sporta dr. sci. Rašid Hadžović.
O monografiji su govorili njeni promotori, mr. Salih Čolaković i dr. Jasmin Hodžić, direktor Instituta za bosanski jezik i književnost.
Bitno je napomenuti da su obojica bivši učenici ove škole. To je najbolji pokazatelj da ova ustanova daje dobra temeljna znanja svojim učenicima.
Pročitana je i recenzija mr. Nusreta Omerike, a pročitana je Druga recenzija za ovu monografiju, koju je napisala Azra Đelmo, magistrica povijesti, koja je prisutnim sa povijesnog aspekta govorila o monografiji.
Sve je lijepo propraćeno uz prigodne glazbene točke bivših i sadašnjih učenika ove škole. Nastupili su glazbeni znalci Mustafa Šantić, Majra i Lejla Pajić, koje trenutno pohađaju Glazbenu školu u Mostaru, školski zbor sa nastavnicom Dijanom Šoše, kao i dramska umjetnica Fatima Kazazić, članica Narodnog pozorišta u Mostaru.
Uručene su zahvalnice zaslužnim predstavnicima kulturnog i javnog života Grada i Kantona te članovima Tima za Monografiju.
Promocija je bila prilika da se progovori o Školi sa dugom tradicijom obrazovanja na ovim prostorima. Sigurno je da će ova Monografija poslužiti budućim generacijama kao važno svjedočanstvo,koje nudi bogatu povijesnu građu o životu ove Škole.
Dolaze nova vremena i sa sobom nose mnoge promjene. Sigurno je da će ova škola, slijedeći dobre primjere iz prošlosti, nastaviti uspješno da korača i stazama budućnosti, navode iz škole.