USK
Provjerava se 7.000 diploma
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Diplome državnih službenika, namještenika i zaposlenika gradskih institucija i poduzeća u Bihaću bit će provjerene u idućem razdoblju.
Vjerodostojnost diploma bit će provjeravana kod zaposlenih u Gradskoj upravi Grada Bihaća, Gradskom pravobranilaštvu, javnim ustanovama, javnim poduzećima i drugim organima, čiji je osnivač Grad Bihać ili se financiraju iz Budžeta Grada Bihaća, prenosi BHRT.
Nakon što je krajem prošle godine Vlada Unsko-sanskog kantona (USK) donijela zaključak o provjeri diploma zaposlenih u javnom sektoru, počeo je proces provjere sedam tisuća diploma. Završetak ovog procesa očekuje se za otprilike mjesec i pol dana, a već se sada znaju prvi rezultati.
“Za sada smo pronašli 22 diplome, koje su proslijeđene sektoru kriminalističke policije”, kaže Šejla Šarić, koordinatorica radnog tijela Vlade USK za borbu protiv korupcije.
“Ovo je u fazi pred-istražnih radnji, uzimanja izjava od osumnjičenih, svjedoka, sve one radnje koje treba obaviti da bi se na kraju dokumentiralo i dokazalo da se u konkretnom slučaju radi o kaznenom djelu”, rekao je Ale Šiljdedić, glasnogovornik Uprave policije USK.
Prema uzoru na kanton, ovih dana je pokrenuta procedura provjere diploma i kod više od dvije stotine zaposlenika gradskih institucija i poduzeća u Bihaću.
“Sve ćemo provjeravati po metodologiji koju smo utvrdili. To će malo potrajati, uzeće i novaca, ali ukoliko hoćemo da nam djeca završavaju prave fakultete, ukoliko hoćemo da se cijeni znanje i stručnost u ovoj državi, onda moramo znati ima li tih koji su kupili diplome, tko su oni i nalaze li se na nekim pozicijama”, rekao je Šuhret Fazlić, gradonačelnik Bihaća.
Nikola Findrik, profesor kaznenog prava na Pravnom fakultetu Univerziteta u Bihaću, kaže da kazneno zakonodavstvo u Bosni i Hercegovini predviđa kaznu zatvora do pet godina za kvalificirani oblik krivotvorenja javne isprave. Navodi i da kazneni postupak nije jedini mehanizam.
“Svima nam je poznato da kazneni postupak traje određeni vremenski period i to je uredu jer se moraju ustvrditi sve relevantne činjenice i okolnosti. Međutim, ono što poslodavcu stoji na raspolaganju je takozvani izvanredni otkaz, odnosno otkaz ugovora o radu bez obveze poštivanja otkaznog roka”, kaže profesor Findrik.
Građani pozdravljaju provjeru diploma zaposlenih u javnom sektoru. Kažu da je, konačno, došlo vrijeme da se lažnim diplomama stane u kraj.
“Pozdravljam tu akciju i nadam se da će izaći na vidjelo ono što nije trebalo”.
“Daj Bože. Ako se to dogodi, onda ima boljitka”.
“To je nešto najbolje što se dogodilo od rata do danas. Da se nešto radi kako treba”.
Podsjećamo, 2019. godine je u Unsko-sanskom kantonu izvršeno više akcija uhićenja i zatvaranja ustanova zbog izdavanja lažnih diploma. Zabrinjavajuća je i činjenica da se od 22 diplome koje su proslijeđene Sektoru kriminalističke policije, nalaze zaposleni u pravosuđu, kao i školskim i zdravstvenim ustanovama.
Javnost u narednim mjesecima očekuje konkretne mjere na suzbijanju ove pojave u našem društvu.