"Prevencija i suzbijanje vršnjačkog nasilja: od vrtića do fakulteta"
Rasprava u Mostaru: Prevencija vršnjačkog nasilja započinje edukacijom roditelja
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U organizaciji humanitarne udruge Zvončica, a u sklopu projekta "Prevencija i suzbijanje vršnjačkog nasilja: od vrtića do fakulteta" u Mostaru je 16. studenog održana panel rasprava na kojoj se razgovaralo o pojmu nasilja općenito, o prvim znacima vršnjačkog nasilja, obrascima i promjenama u ponašanju djece, te prevenciji i pristupu djeci koja su, uvjetno rečeno, ili zlostavljači ili žrtve.
Sudionici panela – i govornici i publika, podijelili su osobna iskustva, što je svakako dalo dodatnu težinu i značaj problemu vršnjačkog nasilja.
Predstavnik MUP-a HNŽ iznio je statističke podatke koje se tiču ove oblasti u kontekstu ingerencije policijskih organa.
Panel rasprava rezultirala je nekolicinom zaključaka:
- Prevencija vršnjačkog nasilja započinje prvenstveno edukacijom i osvješćivanjem roditelja, te značaju prepoznavanja znakova promjene ponašanja kod djece
- Prevencija vršnjačkog nasilja započinje edukacijom djece još od vrtića, u čemu aktivno trebaju sudjelovati roditelji, obitelj i djelatnici vrtića, a kasnije i škole
- Edukacija djece o prihvaćanju svih različitosti djece (i ljudi općenito) je jako značajna
- Jačanje svijesti o temi vršnjačkog nasilja, kategorijama nasilja, te kako reagirati i postupati u slučaju kad se dogodi nasilje je ključno.
Sudionici rasprave također su se složili da je itekako potrebna mogućnost anonimnog prijavljivanja vršnjačkog nasilja, gdje žrtve nasilja mogu prijaviti nasilje bez straha o otkrivanju identiteta ili još izraženijeg doživljavanja nasilja.
Projekt Humanitarne udruge Zvončica provodi se u partnerstvu s Agencijom lokalne demokratije Mostar i Mrežom za izgradnju mira u okviru USAID-ovog projekta Snaga lokalnog/Podrška lokalnim resursnim organizacijama.