Sigurnost djece
Sesar: Naša je odgovornost prijaviti svaku sumnju na nasilje
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Posljednja radionica za stručnjakinje i stručnjake u radu s djecom i mladima u okviru projekta "Sigurnost na društvenim mrežama" održana je u srijedu u prostorijama SPESA.
Voditeljica radionice bila je dr.sc. Kristina Sesar, psihologinja u Centru za mentalno zdravlje u Širokom Brijegu i profesorica na Studiju psihologije Filozofskog fakulteta, Sveučilišta u Mostaru.
Radionica na temu nasilja putem Interneta te mogućnosti prevencije u odgojno-obrazovnom okruženju privukla je veliki broj zainteresiranih stručnjakinja i stručnjaka, koji su osim stjecanja novog znanja, imali priliku i razmijeniti vlastita iskustva na tu temu.
"Dijete koje je žrtva nasilja, rijetko je izloženo samo jednom obliku nasilnog ponašanja", navela je Sesar i dodala kako su počinitelji često i sami žrtve ili svjedoci nasilja, primjerice u vlastitoj obitelji.
Također, Sesar je istaknula važnost provedbe preventivnih programa u odgojno-obrazovnim ustanovama, ali s posebnim naglaskom na evaluaciju istih.
Nakon primjene, potrebno je evaluirati rezultate koje je preventivni program ostvario, a one rezultate koji se pokažu najučinkovitijima potrebno je zadržati i u budućim provedbama.
"Naša je odgovornost prijaviti bilo kakvu sumnju, a istražitelji će ustanoviti je li ista provjerena ili ne", zaključila je Sesar, pozivajući sve okupljene na svjesnost o važnosti koje njihove uloge imaju u radu s djecom i mladima.
Projekt "Sigurnost na društvenim mrežama" podržan je u okviru Regionalnog programa lokalne demokracije na Zapadnom Balkanu 2 – ReLOaD2, kojeg financira Europska unija (EU), a implementira Razvojni program Ujedinjenih naroda (UNDP) uz podršku Grada Mostara.