Nema ništa od entuzijazma
Sindikat Sveučilišta u Mostaru pisao Jandrokoviću: Plaće su nam sramotno male
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Sindikat Sveučilišta u Mostaru, poslao je pismo predsjedniku Hrvatskoga sabora Gordanu Jandrokoviću, zahvaljujući na njegovom entzijazmu, od kojeg radnici sveučiliušta kaže nemaju koristi. Plaće na Sveučilištu su kažu u pismu, sramotno male.
''Unatoč inflaciji i dramatičnim porastima troškova života u BiH, početna plaća asistenta na Sveučilištu i dalje je ispod 900 KM (oko 460 eura). Neto plaća docenta iznosi od 1300 KM do 1400 KM (od 670 do 720 eura), što je danas na razini ili čak ispod prosječne plaće u Federaciji BiH. Neto plaća izvanrednog profesora iznosi od 1500 do 1600 KM (od 770 do 820 eura), a redovitog profesora od 1700 do 1800 KM (od 870 do 920 eura)'', napisali su u pismu Sindikati Sveučilišta.
Model entuzijazma nije dobar
Sindikat kaže kako im je drago da je Jandroković u okviru posjete Bosni i Hercegovini posjetili Sveučilište u Mostaru i naglasio njegov značaj obrazovnog, kulturnog i znanstvenog središta u očuvanju identiteta hrvatskog naroda.
''Ponosni smo što ste sa Sveučilišta u Mostaru otišli impresionirani našim postignućima. Uspjeh je nedvojbeno respektabilan te Sveučilište u Mostaru može u obrazovnim i znanstvenim programima i postignućima nastavnog osoblja konkurirati visokorazvijenim sveučilištima. Ono što uspjeh Sveučilišta čini još većim u odnosu na druga sveučilišta jest entuzijazam i ustrajnost svih nas koji doprinosimo ovim impresivnim rezultatima. Međutim model koji počiva samo na entuzijazmu teško može dugoročno osigurati pozicioniranje Sveučilišta u Mostaru kao vodeće visokoobrazovne institucije u regiji'', navode.
Tu strategiju, navode, na žalost ne prati održiv model financiranja Sveučilišta, kao ni afirmacija akademskog statusa.
''Plaće su ponižavajuće niske. Preciznije rečeno, ispod su razine prosječne plaće u FBiH, što je poražavajuća činjenica za cjelokupnu zajednicu'', navode u priopćenju.
Usporedba s drugim sveučilištima
Da su plaće zaposlenika Sveučilišta u Mostaru zaprepašćujuće male, dodaju, pokazuju sljedeći podatci.
''Primjerice, osnovna plaća redovitog profesora na Univerzitetu u Sarajevu je oko 3450 KM (oko 1760 eura), izvanrednog 3160 KM (oko 1615 eura) i docenta 2930 KM (oko 1500 eura). Na Univerzitetu u Tuzli osnovna plaća redovitog profesora iznosi 3528 KM (oko 1800 eura), izvanrednog 3255 KM (oko 1660 eura), a docenta 2950 KM (oko 1510 eura). Veće plaće od nastavnog osoblja na Sveučilištu u Mostaru imaju i nastavnici na Univerzitetu u Bihaću. Osnovna plaća redovitog profesora u Bihaću je 2695 KM (oko 1380 eura), izvanrednog 2560 KM (oko 1310 eura) i docenta 2465 KM (oko 1260 eura). Vjerujemo da se slažete kako se ovako niskim plaćama potpuno obezvrjeđuje znanstveni i sveučilišni rad, što negativno utječe na postignuća Sveučilišta i njegov daljnji razvoj. Zbog toga Vam skrećemo pozornost na neodrživost postojećeg modela financiranja Sveučilišta, iz kojeg proizlazi i naša zabrinutost za njegovu budućnost'', navode sindikati u priopćenju.
Smatraju da temeljni problem koji opterećuje funkcioniranje Sveučilišta predstavlja njegovo neriješeno financiranje iz proračuna, kao što se financiraju sva druga javna Sveučilišta u BIH.
Bez transparetnog izvora financiranja
''Drugim riječima, Sveučilište nema transparentan, a ni stabilan izvor financiranja, što rezultira ponižavajućim materijalnim statusom nastavnog i sveučilišnog kadra, kao i socijalno diskriminatorskim sustavom studiranja u vidu visokih školarina. Uzimajući u obzir snažnu i stalnu podršku koju Vlada Republike Hrvatske pruža Sveučilištu, svjesna važnosti koju ono ima za hrvatski narod u BiH, vjerujemo da ćete ubuduće pri određivanju odnosa prema Sveučilištu uzeti u obzir i ove činjenice'', navode sindikalisti u priopćenju.
Podsjetimo, nakon ranijih upozorenja sindikata o problemima financiranja i šutnje s druge strane oglasio se i rektor Sveučilišta u Mostaru, Zoran Tomić, koji je priznao u pismu djelatnicima Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije da je financijski model Sveučilišta dugoročno neodrživ.
Fakultetima je isplaćeno više novca nego što Sveučilište dobiva od osnivača, a razlika je pokrivena kreditima. Glavni izvor prihoda su školarine, dok osnivači osiguravaju samo 22% prihoda, navedeno je tada.
Djelatnici Fakulteta održali su štrajk upozorenja zbog niskih plaća i lošeg financiranja, naglašavajući kako teret financiranja Sveučilišta nepravedno pada na studente i njihove roditelje. Prijašnji dopisi prema vlastima o povećanju sredstava ostali su bez odgovora.