Sveučilište održalo Senat i klauzuru u Orašju
Sinergijom Sveučilišta i okruženja moguć napredak u obrazovanju
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Peta sveučilišna klauzura, znanstveno-stručni skup ''Sveučilište i okruženje'' okupila je u Orašju članove Senata Sveučilišta u Mostaru te predstavnike institucija i javnih ustanova Županije Posavske te Županije Središnja Bosna kako bi razgovorom, a kasnije i sinergijskim djelovanjem unaprijedili nastavne procese kako u sveučilišnim centrima, tako i na Sveučilištu.
Rektor Sveučilišta u Mostaru Zoran Tomić govorio je o procesima na Sveučilištu, od svih područja integracije do svakodnevnih ulaganja u vidljivost Sveučilišta na svjetskim ljestvicama. ''Mi želimo biti aktivni sudionici i kreatori društvenih procesa. Puno se očekuje od Sveučilišta u Mostaru, ali Sveučilište u Mostaru treba partnerstvo da bi bilo ono što mu misija i vizija govori'', istaknuo je.
Đuro Topić, predsjednik Vlade Županije Posavske zahvalio je na inicijativi i prepoznavanju potreba za održavanje klauzure upravo u Posavini. ''Županija Posavska sukladno svojoj ustavnoj nadležnosti u segmentu znanosti i obrazovanja želi ostati partner Sveučilištu u uspostavi i održavanju studijskih programa koji će producirati kvalitetne kadrove za razvoj i budućnost ovog prostora i ukupnog okruženja'', istaknuo je Topić.
Pomoćnik ministra obrazovanja, znanosti, kulture i sporta Županije Središnja Bosna Zoran Matošević je istaknuo kako su potrebni studiji predškolski odgoj, pravo, ekonomija, matematika, fizika, zdravstveni studiji, jezici, povijest.
O razvoju novih mogućnosti za Sveučilište i okruženje govorio je prorektor za međusveučilišnu suradnju Vlado Majstorović. Ključna obilježja su promjene, konkurentnost i globalizacija, promjene u visokom obrazovanju, pritisci za većom odgovornosti sveučilišta za primjenom znanja te potrebe i zahtjevi za proširenjem uloge sveučilišta.
''Našu strategiju sveučilišta možemo nazvati i 'pet i' koje označavaju integraciju, interdisciplinarnost, inovaciju, internacionalizaciju koji vode do izvrsnosti. Sve to nije moguće suradnje sveučilišta, gospodarstva, vlada i financijskih institucija'', istaknuo je prorektor Majstorović. Okviri za razvoj novih mogućnosti, ističe Majstorović, su poboljšanje postojećih i pokretanje novih studijskih programa, pokretanje programa cjeloživotnog učenja, razvoj i pokretanje drugih vidova obrazovanja.
U Orašju je održana i sjednica Senata na kojoj je donesena važna odluka o osnivanju karijernog savjetovališta Sveučilišta u Mostar te je za voditelja imenovana Ivona Čarapina Zovko. Zadaci karijernog savjetovališta su organiziranje i održavanje tematskih radionica za studente, istraživačka pomoć u praćenju zapošljivosti i karijere studenata svakog studijskog programa na Sveučilištu, istraživačka pomoć u praćenju potreba za programima cjeloživotnog učenja, suradnja s poslodavcima kroz istraživanja o potrebama i zahtjevima poslodavaca, podrška u realizaciji programa studentskog mentorstva, podrška pri koordinaciji Alumni aktivnosti te suradnja sa službama i tijela SUM-a.
Odlukama se provodi i organizacijska integracija pošto je donesena odluka o formiranju zajedničkih službi na Sveučilišnim centrima gdje se izvodi dislocirana nastava, što će olakšati funkcioniranje u tim centrima. Osim toga donesene su odluke o pokretanju programa cjeloživotnog obrazovanja ''Upravljanje i vođenje odgojno-obrazovne ustanove“ i „Stručno usavršavanje u području arhiva, knjižnica i muzeja'' koji će se izvoditi na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru.