U sklopu terenske nastave
Budući inženjeri obišli Aluminij
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Tridesetak studenata druge godine Fakulteta strojarstva, računarstva i elektrotehnike Sveučilišta u Mostar, u pratnji prof. dr. Angele Topić, s katedre Tehnologija I, a u sklopu terenske nastave, obišli su proizvodne pogone Aluminija Mostar.
Posjet je otpočeo uvodnim predavanjem u krugu mostarske tvornice, a studentima je omogućen i uvid u dobar dio tvorničkoga kompleksa.
Uz Aluminijeve domaćine Tatjanu Maslać, Josipa Kožula, Sašu Pupića i Miljenka Buhača, budući su inženjeri obišli sva tri Aluminijeva vitalna pogona: Anode, Elektrolizu i Ljevaonicu, upoznavši se s procesom proizvodnje anoda i primarnoga aluminija, s naglaskom na završni proces lijevanja, što je od iznimne važnosti za bolje shvaćanje stečenih teorijskih znanja.
Tridesetak studenata 3. godine Kemijskoga inženjerstva i tehnologije s Tehnološkoga fakulteta iz Tuzle, u pratnji dekana Seada Ćatića i prodekanica Indire Šestana i Sabine Begić, boravilo je u stručnomu posjetu Aluminiju Mostar.
Nakon uvodnoga predavanja o povijesti i o aktualnomu stanju u mostarskoj tvornici, budućim je inženjerima upriličen i obilazak pogonskih prostora Anoda, Elektrolize i Ljevaonice.
Domaćinima su bili Aluminijevih stručnjaci Sanda Bohm, Darko Ostojić, Saša Pupić i Miljenko Buhač, a studenti su pokazali veliko zanimanje za praktičnu primjenu stečenih teorijskih znanja, vezanih za proces proizvodnje anoda, primarnoga aluminija i aluminijskih legura.
Stručni obilazak Aluminijevih proizvodnih i pratećih pogona upriličen je i za četrdesetak studenata s treće godine preddiplomskoga studija Primijenjena kemija pri Fakultetu kemijskoga inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu.
Riječ je o tradicionalnoj suradnji mostarske tvornice sa zagrebačkim sveučilištem, uspostavljenoj s ciljem upoznavanja studenata s praktičnom primjenom usvojenih znanja koje stječu na predavanjima iz kolegija Elektrokemijsko i korozijsko inženjerstvo, unutar kojega obrađuju i osnove vezane uz elektrokemijsko inženjerstvo i elektrokemijske procese, pa tako i osnove vezane uz proizvodnju aluminija.
U pratnji Marijane Kraljić Roković i dvoje asistenata, a uz stručno vodstvo Aluminijevih stručnjaka Snježane Marić, Josipa Kožula, Davora Ramljaka, Zorana Raspudića i Miljenka Buhača, zagrebački su studenti obišli pogone Anode, Elektrolizu i Ljevaonicu, a zanimljivo predavanje odslušali su i u tvorničkomu Laboratoriju.