More problema

Jednosatni štrajk Sindikata Sveučilišta u Mostaru: "Situacija je alarmantna"

"Početna plaća asistenta je oko 900 KM, čak i niža. Plaća docenta s nekih desetak godina i više radnog staža je oko 1.400 KM. To vam je na razini prosječne plaće u Federaciji BiH", kazao je Katić.
Sci-Tech / Obrazovanje | 19. 12. 2024. u 13:30 J.P. | Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

"Situacija na Sveučilištu je alarmantna, stoga tražimo hitna rješenja", poruka je s jednosatnog štrajka upozorenja Sindikata Sveučilišta u Mostaru koji je održan u četvrtak.

Okupljenim medijima obratio se predsjednik Sindikata Sveučilišta u Mostaru Dragan Katić. Kratko se osvrnuo na prvi sastanak koji su imali s rektorom Sveučilišta u Mostaru Zoranom Tomićem te kako je istina da je Uprava Sveučilišta u Mostaru podržala njihove zahtjeve smatrajući ih razumnim.

Plaća tek danas 

"Nismo dobili odgovor na ključno pitanje, kada će naši zahtjevi biti realizirani. S toga, kao Sindikat, nastavljamo borbu sindikalnim putem", kazao je Katić te dodao kako Sindikat i Uprava ne mogu nastupati zajedno.

Pokušao je sažeti probleme s kojima se zaposleni Sveučilišta u Mostaru godinama susreću.

Istaknuo je kako je od 2018. godine izvršena pravna integracija Sveučilišta. Međutim, tada nije uspostavljen model pravičnih raspodjela sredstava koje imaju na Sveučilištu te kao posljedicu imaju neujednačene osnovice za obračun plaća.

"Za isto radno mjesto imamo razlike i preko 50 posto na što su ukazivala i različita izvješća", pojasnio je Katić.

Foto: Denis Kapetanović/Bljesak.info / Predsjednik Sindikata Sveučilišta u Mostaru Dragan Katić

Drugi problem je izuzetno loš materijalni status koji se ogleda u "degradirajućim plaćama zaposlenika Sveučilišta u Mostaru". Katić je ponovio kako su te plaće u prosjeku za oko dva puta niže u odnosu na druga javna sveučilišta u BiH.

Ukazao je i na problem neujednačenih naknada u vidu regresa i isplata drugih pomoći.

"Za sve navedene probleme odgovorna je Uprava Sveučilišta u Mostaru. To se ogleda danas i u terminima isplate plaće gdje smo mi danas tek dobili plaću za prošli mjesec dok su službe Rektorata na početku mjeseca već dobile tu istu plaću", naveo je Katić.

Foto: Bljesak.info / Jednosatni štrajk Sindikata Sveučilišta u Mostaru

Degradirajuća primanja 

Predsjednik Sindikata Sveučilišta u Mostaru upozorio je i na neriješeno sustavno financiranje Sveučilišta u Mostaru iz proračuna kao što imaju druga javna sveučilišta u BiH.

"Kao posljedica toga najveći dio tereta financiranja Sveučilišta od nekih 60 posto prebačeno je na studente i njihove roditelje što je nedopustivo i neodrživo", kazao je Katić.

Naveo je primjer drugih javnih sveučilišta koja su u potpunosti oslobodila studente plaćanja školarina. Sindikat je pisao svim osnivačima Sveučilišta u Mostaru, kao i Vladi HNŽ (koja nije osnivač) kako bi ih alarmirali i pokrenuli rješavanje tog gorućeg problema.

"Županija Zapadnohercegovačka ima proračun preko 150 milijuna KM. Za 2023. godinu za financiranje Sveučilišta imali su nekih 365 tisuća KM. Od ukupnog broja zaposlenih na Sveučilištu u Mostaru je oko 40 posto iz ŽZH", pojasnio je

Na pitanje novinara je li istina da sveučilišni profesori imaju manje plaće od srednjoškolskih profesora Katić je odgovorio potvrdno.

"Početna plaća asistenta je oko 900 KM, čak i niža. Plaća docenta s nekih desetak godina i više radnog staža je oko 1.400 KM. To vam je na razini prosječne plaće u Federaciji BiH. Plaća izvanrednog profesora od 1.500- 1.600, redovitog profesora od 1.700 do 1.800 KM", otvoreno je kazao Katić.

Zaštita akademskog statusa

Glavna tajnica Sindikata Sveučilišta u Mostaru Damirka Mihaljević potvrdila je riječi svog kolege:

"Situacija je jako teška. Ono što traži Sindikat i za što se zalaže je afirmacija i zaštita materijalnog statusa i zaposlenika i sveučilišnih profesora. Isključivo to. Afirmacija i zaštita akademskog statusa, to je naš cilj".

Foto: Denis Kapetanović/Bljesak.info / Glavna tajnica Sindikata Sveučilišta u Mostaru Damirka Mihaljević

Podsjetimo, Rektorat Sveučilišta u Mostaru javnosti se ranije obratio pismom. U njemu su naveli kako ne podupiru štrajk upozorenja te taj postupak nazvali "licemjernim i nepartnerskim".

"Uprava SUM je podržala sve zahtjeve Sindikata smatrajući ih razumnim i potrebnim u cilju rješavanja poražavajući niskih plaća i materijalnog položaja zaposlenika. Na sastanku smo dogovorili zajedničke postupke i načine rješavanja problema. Naglašavali smo kako je važno rješavati probleme, ali i očuvanje ugleda Sveučilišta u tom procesu. Sindikat ni jednom riječju nije spomenuo štrajk kao metode pritiska na rješavanje trenutnog stanja'', naveli su u pismu javnosti.

Podsjetimo, ne štrajkaju samo djelatnici Sveučilišta u Mostaru. Već četiri tjedna u HNŽ traje štrajk djelatnika u osnovnim i srednjim školama. Njihovi sindikati traže povećanje primanja ali Vlada HNŽ-a smatra kako njihovim zahtjevima ne može udovoljiti.

Kopirati
Drag cursor here to close