"BH. znanstvenice i njihov istraživački rad"
U BiH u ukupnom broju diplomiranih studenata u prosjeku 60 posto žena
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Federalno ministarstvo obrazovanja i znanosti organiziralo je u utorak u Mostaru razgovor o temi "Žene u znanosti" povodom izlaska iz tiska Zbornika radova sa znanstvene konferencije "Bosanskohercegovačke znanstvenice i njihov istraživački rad".
O zborniku, koji je tom prilikom predstavljen, te o položaju i ulozi žena u znanosti govorile su federalna ministrica obrazovanja i znanosti Elvira Dilberović, prof. dr. sc. Marija Čutura i doc. dr. Edim Šator.
Ministrica Dilberović istaknula je kako je zbornik rezultat spomenute sveobuhvatne znanstvene konferencije koju je Federalno ministarstvo obrazovanja i znanosti organiziralo u travnju prošle godine, u suradnji s Fakultetom humanističkih nauka Univerziteta "Džemal Bijedić" u Mostaru i Institutom za modernu historiju iz Sarajeva.
''Zbornik je podijeljen u nekoliko poglavlja s ciljem da se ukaže na povijesni razvoj obrazovanja žena u BiH, kao i njihov doprinos institucionalizaciji znanosti s posebnim osvrtom na pojedine znanstvenice koje su ostavile značajan trag i dale ogroman doprinos razvoju znanosti u BiH'', istaknula je Dilberović.
Ona je u razgovoru ukazala i na iskustva europskih zemalja prema kojima je udio žena znanstvenica na rukovodećim pozicijama značajno porastao u posljednjih nekoliko desetljeća, ali je, kako je kazala, još uvijek mnogo manji od njihove zastupljenosti u ukupnom broju zaposlenika na visokoškolskim i znanstvenim ustanovama.
Niže pozicije od muških kolega
Po njezinim riječima, također je evidentno da znanstvenice, čak i s istim kvalifikacijama, najčešće rade na nižim pozicijama od njihovih muških kolega, zbog čega su vlade mnogih zemalja, ali i univerziteta u Europi i SAD-u kreirale programe istraživanja i promocije ravnopravnosti žena u akademskom okruženju.
''Naša javnost je jako malo upoznata s doprinosom i imenima bh. znanstvenicama kako kroz povijest, tako i danas i željela bih da se ovi naši rezultati koji će biti prezentirani u zborniku što više približe studentima i studenticama jer su oni upravo ti na kojima ostaje znanstveno istraživanje'', poručila je Dilberović.
Profesorica Čutura istaknula je u svom izlaganju kako je u EU, kao i u BiH, prisutan trend porasta udjela fakultetski obrazovanih žena u ukupnoj visokoobrazovanoj populaciji.
60 posto žena
U BiH, kaže Čutura, posljednje tri godine u ukupnom broju diplomiranih studenata u prosjeku je 60 posto žena, dok je 40 posto žena u ukupnom broju onih koji su stekli stupanj doktora znanosti.
''Povećanje udjela visokoobrazovanih žena donekle se odražava na porast udjela žena u sektoru visokog obrazovanja iako je još uvijek prisutan značajan disparitet u relativnom i apsolutnom smislu. Naime prema statističkim podatcima udio žena u sektoru visokog obrazovanja na znanstveno-nastavnim radnim mjestima je ispod 50 posto (46,23). Ipak, BiH ima nešto veći prosjek udjelu žena u sektoru visokog obrazovanja u odnosu na prosjek EU'', naglasila je Čutura.
Osvrćući se na ovaj zbornik, kao i na izložene podatke, zaključila je kako žene u značajno većoj mjeri utječu na razvoj i unapređenje znanosti u BiH u odnosu na to koliko bavljenje znanosti utječe na ukupni društveni položaj žene.
Nagrade ženama
''U prilog pozitivnog utjecaja žena na razvoj i unapređenje znanosti ali i obrazovanja svakako govori ovaj zbornik, kao i jedna zanimljiva činjenica. Naime, u pet godina od kada se dodjeljuje Dunavska nagrada za mlade znanstvenike svih pet za BiH dobile su žene'', naglasila je Čutura.
Po riječima glavnog i odgovornog urednika, objavljenog zbornika Edima Šatora, ovo je samo nastavak aktivnosti u realizaciji jednog velikog izdavačkog i istraživačkog projekta koji je nazvan 'Leksikon u BiH' te da je riječ o zborniku s treće po redu znanstvene konferencije koja je ovaj put bila posvećena ženama znanstvenicima.
''Cilj je ustvari bio da pokažemo koliko mi malo znamo o ženama koje su se bavile znanostima. Radovi koji se bave položajem žena u današnjem društvu i u znanosti ukazuju da se trend žena znanstvenica polako povećava i u nekim stvarima čini mi se da ćemo ubrzo dostići neke europske standarde i trendove jer je cilj ne samo u BiH, nego i u Europi i svijetu da omjer u akademskom polju između žena i muškaraca bude otprilike 50:50 posto, tako da je ovaj zbornik na neki način naš doprinos proučavanju tog problema'', zaključio je Šator.