SPES
U Mostaru održana radionica na temu "Prevencija online nasilja nad djecom i mladima"
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U okviru projekta "Sigurnost na društvenim mrežama", Centar za djecu, mlade i obitelj SPES održao je drugu radionicu za stručnjake koji rade s djecom i mladima. Projekt "Sigurnost na društvenim mrežama" podržan je u okviru Regionalnog programa lokalne demokracije na Zapadnom Balkanu 2 – ReLOaD2, kojeg financira Europska unija (EU), a implementira Razvojni program Ujedinjenih naroda (UNDP) uz podršku Grada Mostara.
Radionicu na temu "Prevencija online nasilja nad djecom i mladima" održala je dr. sc. pedagogije, Karolina Tadić-Lesko. Na održanoj radionici, svi okupljeni stručnjaci imali su priliku čuti nešto više o opasnostima i izazovima s kojima se djeca i mladi susreću u online okruženju, ali i brojne savjete i preporuke vezane za preventivno djelovanje na svim razinama.
"Najbolji preventivni program je onaj koji se živi i konstantno traje", kazala je dr. sc. pedagogije, Karolina Tadić-Lesko.
Uz bogata saznanja iz teorijskog dijela radionice, okupljeni stručnjaci/stručnjakinje su sudjelovali i u grupnom radu praktičnog dijela radionice gdje su uz radni zadatak također razmijenili mišljenja i preporuke za djelovanje u radu s djecom i mladima.
Implementacija projekta trajat će sve do ožujka, 2024. godine kada je planirano svečano predstavljanje preventivnog priručnika za sve stručnjake u radu s djecom i mladima.
"Priručnik predstavlja krunu ovoga projekta, ali i našeg nastojanja da stručnom kadru ponudimo produkt koji će biti od velike pomoći u radu. Priručnik će sadržavati smjernice i radionice koje će stručnjaci moći primjenjivati u praksi", kazala je Ana Artuković Ljubić, psihologinja, voditeljica Centra za djecu, mlade i obitelj SPES i voditeljica projekta "Sigurnost na društvenim mrežama".
Za sve daljnje radionice i aktivnosti koje će se provesti u okviru projekta "Sigurnost na društvenim mrežama", svi zainteresirani će biti informirani kako putem medija i društvenih mreža, tako i putem poziva s otvorenim prijavama.
U sljedećih nekoliko mjeseci, stručnjaci/stručnjakinje u radu s djecom i mladima, ali i svi zainteresirani će imati priliku sudjelovati u radionicama i aktivnostima koje će im donijeti brojna saznanja, preporuke i uvid u programe koje mogu značajno doprinijeti u prevenciji online nasilja, kao i odrednice za mjere koje je potrebno provesti kada se nasilje već dogodi.