U Tuzli masovna edukacijska vježba u pružanju prve pomoći

Bila je to prilika da se građani upoznaju s odgovornostima u pripremi i odgovoru na katastrofe.
Sci-Tech / Obrazovanje | 20. 09. 2019. u 17:38 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Povodom Svjetskog dana prve pomoći u organizaciji Crvenog križa grada Tuzla danas je održana masovna edukativna vježba u pružanju prve pomoći. 

Tom prilikom nekoliko službi zaštite i spašavanja Grada Tuzla demonstrirali su su neke od svojih aktivnosti. Učenici tuzlanskih škola i građani mogli su naučiti kako pružiti prvu pomoć u slučaju katastrofa. Masovna edukativna vježba u pružanju prve pomoći na tuzlanskom Trgu slobode okupila je oko 170 učenika osnovnih i srednjih škola, kao i brojne građane.

Bila je to prilika da se građani upoznaju s odgovornostima u pripremi i odgovoru na katastrofe. Ekipe prve pomoći Crvenog križa grada Tuzle simulirali su nekoliko vrsta ozljeda i pojasnili kako se primjenjuju određene vještine iz prve pomoći.

- Cilj nam je, i to je misija Crvenog križa da naučimo građane da pruže prvu pomoć jer nesreće se dešavaju svugdje, nepredvidivo. Ukoliko ne pružimo prvu pomoć blagovremeno i najstručnija medicinska pomoć će zakasniti. Današnja edukativno-pokazna vježba je pokazala sinkronizaciju nekoliko službi zaštite i spašavanja grada Tuzle i to je ono što može biti ohrabrujuće u slučaju da se desi neka nesreća - izjavio je tajnik Crvenog križa Grada Tuzla Sead Hasić.   

U vježbi su sudjelovali i predstavnici Profesonalne vatrogasne postrojbe Tuzla, Doma zdravlja, MUP-a TK, KU civilnine zaštite TK, pod pokroviteljstvom Gradskog stožera CZ Tuzla.

- Moram reći da građani nisu toliko upućeni u osnove prve pomoći i nisu posebno motivirani da pruže pomoć tako da bi edukacija u svakom slučaju dobro došla svima, kao i profesionalcima koji se bave spašavanjem ljudi u hitnim intervencijama - kazala je načelnica Službe hitne medicinske pomoći Doma zdravlja u Tuzli Lejla Kuluglija Memišević.  

Tom prilikom na Trgu Slobode u Tuzli članovi Udruženja porodica djece oboljele od leukemije i drugih malignih oboljenja „PIPOL“ organizirali su završnu aktivnost u okviru kampanje „Zlatni septembar“. 

U znak podrške mališanima oboljelim od raka, kao i mladima koji su pobjedili ovu zloćudnu bolest oblikovana je „živa ljudska zlatna vrpca“ koja predstavlja međunarodno priznati simbol borbe protiv raka, nakon čega su u zrak pušteni šareni lampioni želja.

Kopirati
Drag cursor here to close