Hubble
Earendel – Otkrivena najudaljenija zvijezda!
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Teleskop Hubble otkrio je do sada najudaljeniju zvijezdu - njezinoj svjetlosti trebalo je 12,9 milijardi godina da stigne do Zemlje, iz vremena kad je Svemir bio sedam posto njegove sadašnje starosti!
Ova zvijezda postojala je unutar prvih milijardu godina nakon Velikog praska, objavili su astronomi.
Novootkrivena zvijezda, nazvana je Earendel, prenosi Srna.
"U početku gotovo da nismo vjerovali - bila je mnogo dalje od prethodno najudaljenije", ističe astronom Brian Welch sa Sveučilišta Johns Hopkins u Baltimoreu, glavni autor znanstvenog rada u listu Nature, koji opisuje otkriće.
Budući da se Svemir širi, u trenutku kada svjetlost udaljenih zvijezda stigne do nas, rastegnut je na duže i crvenije valne dužine, što je fenomen koji se naziva "crveni pomak".
Earendelovo svjetlo dolazi iz ere zvane "crveni pomak 6.2".
"Obično na tim udaljenostima cijele galaksije izgledaju kao male mrlje, a svjetlost milijuna zvijezda se stapa", navedeno je u listu Nature.
RECORD BROKEN: Hubble observed the farthest individual star ever seen!
— Hubble (@NASAHubble) March 30, 2022
This extraordinary new benchmark detected light from a star that existed within the first billion years after the universe's birth in the big bang.
Find out more: https://t.co/2ivkk1iqz3 pic.twitter.com/X7qcijwx24
Galaksija u kojoj se nalazi novootkrivena zvijezda prirodno je povećana i izobličena efektom tzv. "gravitacijske leće" - odnosno grupom galaksija koje se nalaze između udaljenog svjetlosnog izvora i promatrača i svojim gravitacijskom poljem "savijaju" svjetlost stvarajući slike poput prstena.