Kina planira gradnju kuća na Mjesecu uz pomoć lunarnih cigli
Kina planira gradnju lunarne baze do 2035. koristeći cigle od Mjesečevog tla otporne na ekstremne uvjete.

Kina planira gradnju kuća na Mjesecu uz pomoć lunarnih cigli

Sci-Tech / Svemir | 21. 10. 2024. u 14:00 Bljesak.info / M.Š. | Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Kina već desetljećima ulaže napore u svemirska istraživanja, a sada je korak bliže jednom od najambicioznijih projekata u povijesti istraživanja svemira – slijetanje s ljudskom posadom na Mjesec.

Planira se da će prva kineska posada kročiti na površinu Mjeseca između 2029. i 2030. godine, čime bi se stvorio temelj za daljnje istraživačke projekte, uključujući izgradnju trajne lunarne baze do 2035. godine.

Kineski istraživači, u suradnji s brojnim domaćim i međunarodnim partnerima, usredotočili su se na inovacije koje će omogućiti održivu prisutnost čovjeka na Mjesecu.

"Cigle lunarnog tla" – inovacija koja pomiče granice graditeljstva u svemiru

Jedan od ključnih aspekata kineskog plana za izgradnju lunarne baze je korištenje lokalnog mjesečevog tla kao osnovnog građevinskog materijala. Ovaj revolucionarni pristup temelji se na stvaranju tzv. "cigli lunarnog tla", koje bi mogle biti ključ za gradnju trajnih struktura na Mjesecu.

Ilustracija: Grok / Simulacija kineskih radova na Mjesecu

Ove cigle, izrađene simuliranjem sastava Mjesečevog tla, trebale bi omogućiti izgradnju kuća i drugih objekata, osiguravajući tako autonomnu i održivu prisutnost ljudske posade na Mjesecu.

Inovativna tehnologija već se testira na Zemlji, a Kina planira prve cigle poslati u svemir teretnom letjelicom Tianzhou-8. Ovaj važan korak omogućit će testiranje njihovih mehaničkih i toplinskih svojstava, kao i otpornosti na kozmičko zračenje, što su ključni faktori za gradnju na ekstremnim uvjetima kakvi vladaju na Mjesecu.

Prvi rezultati testiranja cigli na kineskoj svemirskoj stanici mogli bi biti dostupni već krajem 2025. godine, kada se očekuje povratak prve cigle na Zemlju radi daljnje analize.

Superiorna tlačna čvrstoća cigli

Jedan od najvažnijih tehničkih podataka koji je privukao pažnju stručnjaka je tlačna čvrstoća ovih lunarnim opeka, koja premašuje tri puta čvrstoću običnih crvenih i betonskih cigli. To znači da su ove cigle sposobne izdržati ekstremne uvjete koji vladaju na Mjesecu, uključujući velike temperaturne oscilacije, nedostatak atmosfere i stalno izlaganje kozmičkom zračenju.

Kineska lunarna baza – put prema održivoj kolonizaciji svemira

Izgradnja prve faze lunarne baze do 2035. godine predstavlja dugoročni cilj kineskog svemirskog programa. Baza će služiti ne samo kao istraživački centar već i kao temelj za potencijalne buduće misije prema Marsu i dalje.

Korištenjem lokalnih resursa, poput mjesečevog tla, Kina želi stvoriti održiv model za gradnju i život u svemiru, bez potrebe za stalnim transportom materijala sa Zemlje.

Osim tehničkih izazova, kineski stručnjaci rade i na biološkim aspektima dugotrajnog boravka na Mjesecu, uključujući uzgoj hrane i stvaranje održivih životnih uvjeta za posadu.

Uspjeh ovog projekta mogao bi otvoriti vrata novoj eri istraživanja i kolonizacije svemira, u kojoj Mjesec postaje prva točka stalne ljudske prisutnosti izvan Zemlje.

Globalna utrka za osvajanje Mjeseca

Kina nije jedina zemlja koja teži uspostavi prisutnosti na Mjesecu. SAD i Europa također razvijaju vlastite projekte za povratak na Mjesec, dok se sve više privatnih kompanija uključuje u utrku za istraživanje svemira.

Međutim, kineski svemirski program ističe se svojom brzinom napretka i odlučnošću u postizanju ambicioznih ciljeva.

Ovi planovi stavljaju Kinu u središte globalnih svemirskih istraživanja, dok se svijet sprema za novu fazu osvajanja svemira, koja bi mogla promijeniti tijek ljudske povijesti.

Kineski projekt "lunarnih cigli" samo je jedan od mnogih inovativnih pristupa koji će odrediti budućnost naseljavanja svemira.

Kopirati
Drag cursor here to close